Българският културен център в столицата стана домакин на арт събитието "Творчески терминал България-Израел, 2024".
Съорганизатори бяха Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина, Съюзът на българските писатели, Общество "Димчо Дебелянов" и Българският културен център. Присъстваха автори от чужбина и страната, както и участници в конкурса на Международния фестивал на изкуствата "Българска душа на Святата земя" – 2024, проведен онлайн през май и юни тази година в различни жанрове.Мнозина от тях получиха наградите си .
Срещата с екипа на арт салон "Сели" от град Бат Ям, Израел е традиционна. Тя се провежда всяка година в София и е реципрочна на участието в израелския фестивал. Тази година събитието бе на 11 юли.
В Българския културен център прозвучаха стихове на наградените участници в раздел "Поезия".
Боян Ангелов връчи две специални награди от името на Съюза на българските писатели, а Анжела Димчева – две специални награди от името на Общество "Димчо Дебелянов" към Националния студентски дом.
Беше представена мултимедия със стихове от Вергиния Илиева, филм за личната съдба на българи в Израел, както и наградени картини от раздел "Изобразително изкуство". В раздел "Художествено слово" се изявиха Светлин Трендафилов и Пламен Трифонов.
Публиката се наслади на изпълнението на Дефне Мустафа, носител на "Гран при" в раздел "Песен от български филм".
Срещата премина със специалното участие на актьора Симеон Владов, който изнесе рецитал с творби на участници. На пиано акомпанираха Вивиан Леви Райчинова и Румен Михайлов. Водещ на арт събитието бе Весела Райчинова-Сели – поетеса, журналист, продуцент и режисьор.
Чуйте репортаж на Димитрина Кюркчиева от творческия терминал България-Израел в "Артефир", с гласовете на Весела Райчинова, Райна Манджукова, Симеон Владов и Добрин Добрев-Финиотис.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg