Смесеният хор на Търговище "Родна песен" заминава за Пекин, където ще вземе участие в международен фестивал-конкурс, посветен на хоровото изкуство. В "Нашият ден" разговаряме с Красимира Коларова, художествен ръководител на хора вече 45 години.
Смесеният хор "Родна песен" е основан преди 126 години от възпитаник на Одеското музикално училище. Дейността привлича тогавашната интелигенция на града – нещо, което не се е променило и до днес, по думите на диригент Коларова.
Още преди 30 години хорът започва да изгражда културните си връзки с Китай, когато осъществява първото си турне там. След това е основано сдружението "Приятели на Китай", което започва да развива многоспектърна дейност, разказва Коларова. Членовете на сдружението организират изложби, прожекции, концерти, както и събития, свързани с традиционната китайска медицина.
Хорът "Родна песен" развива своя китайски репертоар с помощта на посолството на Република Китай и Института "Конфуций". В Търговище педагози от Китай идват да преподават китайски в училищата и помагат на хористите с преодоляването на йероглифното писмо.
На предстоящия фестивал хорът ще се яви със седем китайски произведения, а в конкурсната програма ще участва с българска хорова музика, заявява Коларова.
Целия разговор, както и откъс от "Балада за Великата китайска стена" – чуйте в звуковия файл:
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg