Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 187 години от рождението на Васил Левски

Снимка: Национален музей "Васил Левски"

Отбелязваме 187 години от рождението на Васил Левски. За паметта, думите и делата на Апостола, както и за новите архивни доказателства, относно живота и делото му – разговор в "Нашият ден" с историка Виктор Комбов.

Последните години от живота на Апостола са най-интересни за изследователите на Българското възраждане поради факта, че има много запазени документи от периода, заявява Комбов. Тогава Вътрешната революционна организация е създадена, а османската полиция успява да внедри свои агенти сред комитетските дейци. Поради това много информация за дейността на българското освободително движение е документирана и съхранена.

Изключително ценни находки, свързани с Васил Левски, има в османския архив в Истанбул. През 2018 година българските изследователи получават информация, че там се намира оригиналът на така наречената "овална снимка", с помощта на която османските власти са издирвали Левски. Комбов лично заминава за Истанбул и се уверява, че снимката наистина се пази там в набор от 15 документа – своеобразното полицейско на Васил Левски, съдържащо информация за неговата дейност срещу Османската империя.

От този ключов момент нататък започват да се откриват нови документи, запълващи някои неизвестни в историческия разказ за освободителното движение. Намерен е сръбският паспорт на Ангел Кънчев, помощник на Левски в основаването на революционната мрежа. Документът е взет от граничната полиция при претърсването на тялото на самоубилия се Кънчев, чийто план да се прехвърли при българската емиграция в Румъния бива осуетен.

Два открити документа доказват, че Димитър Общи прави опит за самоубийство, след провала на Арабаконашкия обир. Това означава, че преди да издаде всичко, което знае за революционната организация, Димитър Общи е имал намерение да изпълни своя дълг до край.

Две телеграми от 13 и 14 декември на 1882 година, разменени между Дунавския вилает и Великото везирство, разкриват куриозен случай, в който османските власти са били сигурни, че са заловили Левски, но се оказва, че арестуваният е турчин на име Осман.

На 28 декември е изпратена официалната телеграма, с която е обявено истинското залавяне на Васил Левски. Това е първият автентичен документ за момента за ареста, от който става ясно, че Левски е издирван в продължение на 7-8 месеца. Интересен въпрос, който вълнува Комбов, е кога и кой осигурява на властите снимката на Левски – отговорът е ключът към предателството, смята историкът.

Компов споделя онези думи на Апостола, които, според него, най-ясно разкриват светлата му и достойна личност. В писмо до Ловешкия комитет, изпратено, след като вече има арестувани и предателството, е факт, Левски пише: "Пък вие занапред дързост! Запрените запрени, а другите трябва да мислят, че са полагали клетва". Малко след това по най-дръзкия начин Левски лично отива в Ловеч, за да спаси архива на комитета, който би бил опасно оръжие в ръцете на властите.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Есен се задава

В редакция "Хумор и сатира" сме едни от първите, които улавят задаващата се есен, но това не може да помрачи лятното ни настроение. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме няколко летни сюжета: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос",  изпълнени от Тодор Колев, чийто 85-и рожден ден..

публикувано на 30.08.24 в 15:49
Цвета Софрониева

Цвета Софрониева: За красотата в грозното и потребностите на душата

Гост в "Нашият ден" е Цвета Софрониева – автор на поезия, проза, драматургия и есеистика. Софрониева е следвала физика в Софийския университет и има докторат по научна и културна история. Специализира в Кеймбридж, в Калифорнийския университет и в Чикаго. Авторката твори на български, английски и немски и е превеждана на 22 езика. Поетичното..

публикувано на 30.08.24 в 09:25

Галя Чунтова: Работата ми като художник винаги ми се отблагодарява

"Изкуството е както индивидуално, така и групово занимание, което дава на всеки един плюс към неговото развитие и възпитание. Рисуването е най-хубавото в моя живот, безценно е, то за мен дори е лечение.  В живота си съм се занимавала с различни дейности. Преди време преподавах рисуване на деца от 3 до 12 години. Всички деца, може доучилищна възраст,..

публикувано на 30.08.24 в 08:40
Екип на

Проф. Сава Димитров за програмата Класическа музика на "Аполония"

Как обединени хората на изкуството могат да създават енергия, която да кара публиката да идва вече 40 години в Созопол?  "Аполония" има своята публика, по думите на Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство "Аполония". "Ние сме отгледали и възпитали едни висококултурни и ценящи изкуството хора." "Да създадеш не просто..

публикувано на 29.08.24 в 18:00

Аполония на 40

Празниците на изкуствата "Аполония" започнаха в Созопол за четирсети път. Беше издадена специално за годишнината книга със снимки и текстове, подбрани от Панайот Денев, която проследява случилото се в различните изкуства през тези години.  В нея четем написаното от проф. Пламен Джуров за списание ЛИК през 2022 година: "Артистичната среда,..

публикувано на 29.08.24 в 11:45