Фестивалът на изкуствата "Аполония" навършва 40 години. За моментите от историята и бъдещето на фестивала – разговор в студиото на "Нашият ден" с Маргарита Димитрова, директор на фестивала, и с Панайот Денев, създател и дългогодишен ръководител на фестивалния пресцентър.
За Димитрова "Аполония" е живот, в който потопиш ли се веднъж, искаш да останеш завинаги. Фестивалът е радост за творците и публиката, които имат възможност да се срещнат с всичко най-добро от културния живот в града и страната – литература, кино, театър, изобразително изкуство, музика.
Създателят на "Аполония" проф. Димо Димов е настоявал събитието да бъде поредица от празници на изкуството. Концепцията за щастие е съхранена и до днес, разказват гостите. Началото на историята е изпълнено с вълнение как ще реагира публиката – от плажа до концерт с музиката на Хиндемит. През 1984 година това е ново явление както за творците, така и за аудиторията. Публиката реагира с ентусиазъм, а днес хора от цялата страна и от чужбина всяко лято се стичат в Созопол в дните на фестивала.
От първия момент в Аполония се създаде общност от изпълнители, автори и публика, изтъква Денев.
Разбира се, 40-то издание на фестивала ще предложи богата програма, която може да бъде намерена тук.
БНР е партньор на "Аполония" от самото начало, но за първи път Оркестърът на Радиото ще открие фестивала под диригентството на Константин Илиевски и с участието на мецосопраното Светлина Стоянова.
Като част от музикалната програма ще се случи и един уникален концерт. Тринадесетима концертмайстори от най-добрите български оркестри ще се съберат на една сцена, обединявайки своя талант за първи път.
В предстоящото издание на "Аполония" ще гостуват и хора, участвали още в първата година на фестивал – Сузана Клинчарова, Христо Йоцов, Антоний Дончев, споделя Димитрова.
Павел Койчев и Греди Асса са част от изобразителното направление на фестивала, а в литературната програма, което ще открие Иван Теофилов, участие ще вземат редица награждавани български автори. Предвиден е и майсторски клас с Георги Господинов.
Официалното откриване на "Аполония" е на 29 август и фестивалът ще продължи до 7 септември. Вече може да бъде закупен и златен билет, който гарантира повече комфорт и спокойствие във фестивалните дни.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg