Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът на изкуствата "Аполония": 40-годишна история с бъдеще

Фестивалът на изкуствата "Аполония" навършва 40 години. За моментите от историята и бъдещето на фестивала – разговор в студиото на "Нашият ден" с Маргарита Димитрова, директор на фестивала, и с Панайот Денев, създател и дългогодишен ръководител на фестивалния пресцентър.

За Димитрова "Аполония" е живот, в който потопиш ли се веднъж, искаш да останеш завинаги. Фестивалът е радост за творците и публиката, които имат възможност да се срещнат с всичко най-добро от културния живот в града и страната – литература, кино, театър, изобразително изкуство, музика.  

Светлозар Желев, Маргарита Димитрова и Панайот Денев

Създателят на "Аполония" проф. Димо Димов е настоявал събитието да бъде поредица от празници на изкуството. Концепцията за щастие е съхранена и до днес, разказват гостите. Началото на историята е изпълнено с вълнение как ще реагира публиката – от плажа до концерт с музиката на Хиндемит. През 1984 година това е ново явление както за творците, така и за аудиторията. Публиката реагира с ентусиазъм, а днес хора от цялата страна и от чужбина всяко лято се стичат в Созопол в дните на фестивала.

От първия момент в Аполония се създаде общност от изпълнители, автори и публика, изтъква Денев.  

Разбира се, 40-то издание на фестивала ще предложи богата програма, която може да бъде намерена тук.

БНР е партньор на "Аполония" от самото начало, но за първи път Оркестърът на Радиото ще открие фестивала под диригентството на Константин Илиевски и с участието на мецосопраното Светлина Стоянова.

Като част от музикалната програма ще се случи и един уникален концерт. Тринадесетима концертмайстори от най-добрите български оркестри ще се съберат на една сцена, обединявайки своя талант за първи път.

В предстоящото издание на "Аполония" ще гостуват и хора, участвали още в първата година на фестивал – Сузана Клинчарова, Христо Йоцов, Антоний Дончев, споделя Димитрова.

Павел Койчев и Греди Асса са част от изобразителното направление на фестивала, а в литературната програма, което ще открие Иван Теофилов, участие ще вземат редица награждавани български автори. Предвиден е и майсторски клас с Георги Господинов.

Официалното откриване на "Аполония" е на 29 август и фестивалът ще продължи до 7 септември. Вече може да бъде закупен и златен билет, който гарантира повече комфорт и спокойствие във фестивалните дни.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53