В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола.
Мариана Манчева, дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола започва със спомена за него. Според нея важен е начинът, по който се предава споменът за Васил Левски на младите хора, защото те имат нужда от герои, в които да вярват и които да следват.
"Всяко нещо се възпитава с много любов с много вяра. Ако ти вярваш в това дело, го предаваш и на младите хора.", отбелязва Манчева.
Патриотизмът е чувство, което се формира още от най-ранните детски години. То идва от семейството, а след това се продължава в училището и се изгражда последователно и целенасочено, вярва Манчева.
Директорът на СУ "Васил Левски" във възрожденския град, споделя, че децата на Карлово са различни, защото патриотичният дух е възпитаван от родителите на всяко дете в града.
"Много важно е да се осмисли човешката същност на Апостола. Не, той не е само герой. Не само да го героизираме, а да покажем неговата човешка същност, неговата изключителност като човек – с всичките му слабости, но в същото време и с великата сила, която носи в себе си, с прозрението за бъдещето. И с безкрайната любов към страната ни."
Манчева говори за инициативите, които училището провежда, за да запознава учениците със същността на Васил Левски и отбелязва, че няма ден и час, в който трябва да се говори за Дякона, а трябва да се използва всяка възможност, всяка минута.
Директорката разкрива повече за подходите, които използват към учениците в съвременния свят. Говори и за ролята на образованието, родителите и за отношението към учителите днес.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
В края на една година, преминала в сякаш непрестанно увеличаващата се агресия, търсим причините за нея и за онова, което се случва в обществото ни. В "Нашият ден" разговаряме с експерта от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов . По думите на госта Европа се намира в политическа криза на фона на най-голямата война след..
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg