Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Резерват "Балтата"
Снимка: albena.bg

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда. За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков, инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди.

Географските дадености на община Балчик са много разнообразни заради степно-равнинния релеф в горната част на Добруджа и динамичното спускане на Добруджанското плато към Черно море. Климатичните амплитуди и формирането на субтропичен климат създават условия за виреенето на красиви растителни видове – магнолия, кипарис, индийски люляк. Смокиновите дървета достигат до 8 м височина, а в града се отглеждат палми и маслинови дръвчета, разказва Цветков.

Мечта на Цветков е Балчик да се превърне в града на 100-те кипариса – идея, зад която се крие градска легенда. Още в антични времена, когато градът е търговско средище, елините пренасят кипарисите в местността. В периода на Възраждането кипарисите биват поголовно изсечени поради факта, че ги обвиняват за болестта, покосила лозите в града. Истинската причина, по думите на Цветков, е характерният жълт прашец на кипарисите, който цапал прането на жените. Към момента новопосадените кипариси са 87 на брой.

Цветков препоръчва на посетителите на Балчик разходка из природния резерват "Балтата" – най-северната лонгозна гора в Европа, която е 100% запазена. В Балтата се намират находища от застрашеното блатно кокиче, което е източник на средството срещу детски паралич нивалин. Това е единственото място в България, където гнезди малкият креслив орел. Понякога там прелита и се спира най-голямата популация на розово фламинго.

Другото място, по-достъпно за туристите, към което Цветков насочва вниманието, е Тузлата в Балчик. Солеността ѝ е близка до тази в Мъртво море. Лечебната кал е доказано полезна за опорно-двигателни проблеми и кожни заболявания. Санаториумът за калолечение е реновиран и комфортен, заявява Цветков, а калната баня е незабравимо преживяване.

Задължително трябва да бъдат видени живописните бели скали, на които е разположен Балчик, приканва Цветков. Всяко от тези причудливи образувания, застанали сякаш против законите на природата, носи различно име и история. 

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..

публикувано на 22.11.24 в 08:00
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30