Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари.
Този уикенд Балчишкият залив беше домакин на националната купа за килови яхти, събитие, което привлича десетки ветроходни яхти. Състезанието се проведе от петък до неделя, като в петък имаше къс морски рейс със старт в Балчик, а в събота дълъг морски рейс от 41 морски мили. В състезанието участваха общо 23 лодки, като екипажите варираха между 5 и 10 души в зависимост от размера на яхтите и техните характеристики. Въпреки че отборите се състезават заедно, всяка яхта се класира самостоятелно.
Юли месец е обявен за Месец на ветроходството в България, и Балчик има ключова роля в него. Събитията са организирани под шапката на Българската федерация по ветроходство и с помощта на Община Балчик. Морският клуб в Балчик е домакин на различни инициативи, включително подготвителен лагер за начинаещи деца от северния регион и лагер на Националния отбор по ветроходство. Тези лагери се проведоха от 8-и до 11-и юли и събраха деца на възраст между 7 и 15 години, които имаха възможност да се запознаят с магията на ветроходството.
За да научим повече за историята, дейността и успехите на клуба, разговаряхме с председателя на Морски клуб - Балчик, Александър Славчев в предаването "Нашият ден". Той сподели, че детският лагер, който се проведе за първи път тази година, със сигурност няма да е последен. Според него подходящата възраст за започване на ветроходство е между 7 и 10 години, но спортът е достъпен за хора от всички възрасти.
Балчик и неговият Морски клуб продължават да бъдат важен център на ветроходството в България, привличайки както млади таланти, така и опитни ветроходци. Събитията и инициативите, които клубът организира, утвърждават значението му в развитието на този спорт у нас и подчертават неговата дълга и горда история.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg