Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик чества 100-годишнина

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Изложбата "Операта – културно наследство на човечеството" – до 30 юли в КЦ "Двореца"

| обновено на 22.07.24 в 13:24
19
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура, които се провеждат за седма поредна година.


В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно наследство на човечеството" – живописни творби на десетима известни италиански майстори и четирима български художници, участвали в проекта за включване на италианското оперно изкуство в списъка на ЮНЕСКО за световното нематериално културно наследство.

Колекцията е от фонда на Международния артцентър "Антино" в Рим
, изготвил кандидатурата на проекта, основен партньор в цикъла "Операта – музикалната живопис", организиран всяка година от Консулския кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио. В експозицията е включена и картина (в текста) на култовия режисьор Франко Дзефирели – "Палячи" на Леонкавало от 1970 г., проект за постановка на Метрополитен опера.

Седмицата на италианската култура в Двореца започна с изпълнения на популярни италиански песни на хор "Морски полъх" при читалище "Филип Кутев" – Варна и продължи на откритата сцена на "Двореца" с традиционния Гала концерт на солистите на Държавна Опера Варна. В програмата прозвучаха арии от италианската оперна класика. Бяха наградени официално и знакови личности със заслуги към 100-годишнината на ДКИ "Двореца", която се чества през цялата 2024 година.

Събитията са част от Фестивалната програма "In The Palace", която директорът на ДКИ Културен център "Двореца" Жени Михайлова представи в предаването "Нашият ден".

Чуйте в звуковия файл: 
По публикацията работиха: Бисерка Граматикова, Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Fun & Games на ателие "Керамика" на НБУ в галерия "Сердика"

Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите.  В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..

публикувано на 13.02.25 в 18:50
Ася и Радослав Рачеви

Ася и Радослав Рачеви: Ние сме телевизионни терористи

Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят.  Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..

публикувано на 13.02.25 в 18:30
Георги Илиев, Георги Тенев, Мирослав Христов и Силвия Чолева

Очакваните места в поезията на Мирослав Христов

Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..

публикувано на 13.02.25 в 17:55

Литература и музика в списание "Страница"

Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното".  В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..

публикувано на 13.02.25 в 17:25
Рудникът в Кремиковци – днес езеро

Потенциал за промяна

Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..

публикувано на 13.02.25 в 16:45