Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радостина Енчева и Поликсения Петрова:

Елате в Балчик, за да се влюбите в Белия град

Радостина Енчева, Мария Мира Христова и Поликсения Петрова (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Белият град е територията на "Terra Култура" в това издание на предаването. В един разговор за историята, древността, туристическите маршрути и образователните програми в Балчик и региона участват Радостина Енчева, директор на Историческия музей, и с Поликсения Петрова – негов уредник.

"Ако искаме да променяме настоящето и бъдещето, хората, които могат да го направят, са децата. Разгърнахме мащабно образователните си програми след корона вирус пандемията.", заявява Петрова и споделя повече за инициативите, които привличат младото поколение в музея.

"Музеят като образователна среда" е проектът, който Историческият музей на Балчик стартира, за а привлече деца и ученици от детските градини и училища в района. Една от интересните музейни инициативи  е възстановката на войнишка клетва. В демонстрацията се включват военни от Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново, разказва Петрова.

Историческият музей решава да направи децата не само свидетели, но и участници в исторически възстановки, изтъква Петрова. Учениците стават част от пресъздаването на хайдушка клетва. Облечени във възрожденски дрехи, децата слушат урок за революционното движение, научават, че свободата се отстоява всеки ден, а след това биват благословени от свещеник.

В Етнографската къща на Балчик учениците участват в обредни възстановки, свързани с Бабинден и Сирни заговезни.

Храмът на Кибела и археологическата експозиция на Дионисополис също са включени към образователните програми. Регионалният исторически музей работи съвместно със Софийския музей, който е подновил разкопките в късно античната крепост. Учениците имат възможност да опознаят археологията на терен, напътствани от преподавателите от СУ д-р Чавдар Кирилов и д-р Румяна Колева, разказва Енчева.

Двете гостенки на "Terra Култура" начертават един мислен маршрут за всички бъдещи посетители на Балчик. Разбира се, отправната точка е Регионалният исторически музей, който предлага интересна експозиция, както и кратки образователни филми за другите обекти в района.

Срещу музея се намира Етнографската къща, която пресъздава градския и селския бит в региона, както и красива колекция от накити.

Следващата точка в културната обиколка може да бъде Художествената галерия – красива сграда с вълнуваща колекция платна, някои от които СГХГ подарява през 80-те години.

Село Оброчище до Балчик също предоставя възможност за пълноценен отдих. Там се намира текето "Ак Язълъ баба – Св. Атанасий".

Поликсения Петрова отправя покана към слушателите: "Елате в Балчик, за да се влюбите в Белия град."

Радостина Енчева допълва, че в миналото Дионисополис е бил град с политическа и икономическа значимост, а в бъдеще тепърва ще чуваме повече за Балчик.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50