Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България.
Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско лидерство в дигиталната ера, където Симеонова ще бъде панелист в сесия, посветена на младите европейски лидери.
Дами от България с интерес към предприемачеството могат да кандидатстват за участие в лятното и зимното издание на Училището по женско лидерство, което се провежда във Варшава. Програмата е на Европейската лидерска академия и предоставя пълни стипендии на дами от страни членки на ЕС, както и от Украйна, пояснява Симеонова, която изразява надежда да вдъхнови българките да участват в проекта.
Изискване към всички жени, кандидатсващи по програмата, е образование или предходен опит в технологичната сфера, подчертава гостът. Владеенето на английски език е задължително условие. Повече информация за Училището по женско лидерство може да бъде намерена тук.
Училището ще предостави една палитра от знания, изтъква Симеонова. Сред лекторите ще има представител на BBC, който ще разкрие тайните на публичното говорене – едно от важните лидерски умения в предприемачеството. Участие ще вземат инвеститори, както и представители на европейски институции, фондове за рисков капитал, бизнес ангели. Политически фигури ще говорят за международните бизнес взаимоотношения.
Целта на Европейския съюз за периода 2021-2027 година е жените да бъдат включени равностойно в технологичната революция, заявява Симеонова. Възможностите за това са много, а различни центрове и спомагателни институции предоставят консултации.
Симеонова споделя със слушателите на предаването за няколко текущи програми, насочени към женското лидерство и младото предприемачество.
Европейският съвет по иновации е отворил Женска лидерска програма, която предлага менторство и подкрепа на жени със стартиращи бизнес планове. В момента е актуално кандидатстването по програмата.
Европейски награди за жени иноватори е още една възможност за жените да получат подкрепа в сферата на социалното предприемачество, насочено към положителни обществени и екологични промени.
До 20 септември може да се кандидатства и в конкурса за младежи (18–25 г.), желаещи да стартират компания. Конкурсът е част от Европейската седмица на малките и средните предприятия.
Симеонова обръща внимание на това, че ЕС е създал мрежа от организации, подкрепящи малките и средните предприятия. Организациите, представляващи тази мрежа в България, са 15 на брой, ситуирани в градовете Бургас, Варна, Габрово, Пловдив, Русе, София и Стара Загора. Всеки, който желае безплатна консултация и съдействие в кандидатстването по програма за европейско финансиране, може да се обърне към една от тези организации.
Равносметката, която Симеонова прави в качеството си на депутат, гласи: "Парите ги има, възможностите са тук. За 17 години членство в Европейския съюз политиците не са успели да убедят българите, че ползите са достъпни за всички."
Политическата класа трябва да доближи тези възможности до обществото, да покаже, че те не са предназначени за малък кръг от хора, призовава Симеонова. Европа инвестира в предприемачите, за да бъде ЕС по-конкурентен, подчертава гостът.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg