Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве? В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно ролята на ИИ в медицината.
Дарислав Николов отбеляза, че изкуственият интелект може много бързо да измести качеството на нашата работа. "Човешкият фактор липсва при изкуствения интелект, за да може да извлечем максимално позитиви, трябва да работим успоредно с напредващите компютърни науки. Работата на човешкото и компютърното може да доведе до много по-добри резултати", сподели той.
Той подчертава, че ИИ има потенциала да събира и обработва информация със светкавична бързина, което го прави незаменим помощник в диагностичните процедури. "Изкуственият интелект може да събере база информация за секунди, да я обработи и да я предостави на готово при конкретно поставен въпрос", казва д-р Николов.
Особено внимание се обръща на ролята на ИИ в онкологията. Според Николов в медицината най-много ИИ се използва най-вече за диагностика и откриване на начални стадии на онкологични заболявания. Той "подкрепя използването на ИИ в диагностичните процедури с две ръце“, но подчертава, че човешкият фактор остава изключително важен. "Човешкият фактор е много важен, компютърът не може да замени емпатията и емоциите, а за пациента е много важно да се чувства разбран“, отбелязва той.
Въпреки напредъка в технологиите д-р Николов не вярва, че ИИ ще съкрати времето за обучение и учене на медицински специалисти. "ИИ няма да съкрати ученето и обучението, но е възможно да го улесни", заключава той.
Изглежда, че бъдещето на медицината ще бъде комбинация от човешка експертиза и технологични иновации. С правилното използване на ИИ, медицината има потенциала да достигне нови висоти в диагностицирането и лечението на заболявания, като същевременно запазва човешката съпричастност и разбиране, които са толкова важни за пациентите.
Чуйте в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg