Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Синята лагуна край Рейкявик няма нищо природно

Синята лагуна или Блауа Лоунид е една от основните забележителности на Исландия. Това е геотермален басейн, недалеч от Рейкявик, който отдавна е спечелил световна слава. Синята лагуна е абсолютно уникална, защото... няма други такива места на нашата планета. Тя се смята за отличителен белег на страната и привлича любопитни туристи от цял свят.
Напливът е толкова голям, че трябва да си резервирате билет предварително. Но пък организацията е стройна и няма начин да не бъдете превозени с някой от безбройните автобуси.

Синята лагуна се намира на полуостров Рейкянес, в югозападната част на Исландия. Образувана е предимно от пореста лава. Изграденият тук луксозен комплекс включва термални бани, бар, ресторант, клиника и магазин, където посетителите могат да закупят местни продукти за красота. Проходът към самия СПА център е издълбан в лавата. Така че приключението започва още от входа.


Ширината на лагуната достига 200 метра, а дължината ѝ е няколко километра. Дълбочината варира от 1 до 3 метра. Водата в басейна изглежда синя, но ако се вгледате по-внимателно се оказва бяла. Дъното е гладко и глинесто. Калта също е превърната в атракция – има няколко вида, обогатени с различни минерали и в цената на билета влиза възможността да намажете лицето си с някой, подходящ за вашия тип кожа.

На дъното се усещат дюзи, които нежно масажират краката. Докато се киснете и попивате здраве, можете да доплувате до някой от баровете и да изпиете коктейл с тюркоазен цвят, който излиза отлично на снимки.

Басейните сякаш са филиал на Обединените нации – хора от всякакви раси и националности се обединяват около удоволствието да се отпуснат във водата с температурата на майчина утроба, докато снегът вали над главите им или зъбатото слънце прижуря – зависи от сезона.

Полуостров Рейкянес е изграден изцяло от пореста лава, покрита със зелено-сив дим. Този материал е толкова рохкав, че водата просто се просмуква през скалата, в резултат на което под земята на различни дълбочини се образуват кухини, които са пълни с гореща и дори кипяща геотермална морска вода, чиято температура достига +240°C.


Историята на Синята лагуна започва, когато през 1976 г. по тези земи е построена геотермална електроцентрала, благодарение на която топлата вода на извора почти обезличава сметките за парно и ток на жителите на Исландия.

Сварстенги е първата в света геотермална станция, която осигурява комбинирано производство на електричество и топла вода за централно отопление на града. Станцията съществува и днес. Природните сили осигуряват топлина и електричество на целия съвременен Рейкявик.

Противно на това, което много хора мислят, лагуната не е естествен горещ извор, а басейн, създаден изкуствено за отвеждане на отпадъчни води от електроцентрала. Но не се притеснявайте: водата е напълно чиста и не съдържа вредни химикали, а само естествени минерали, които са доказано много полезни за кожата.

Тъй като водата постоянно се влива в лагуната, тя се обновява в рамките на 48 часа и винаги остава чиста.


Според една легенда уникалните лечебни свойства на водите на Синята лагуна са открити от един от исландските енергийни специалисти и това се случва напълно случайно. Докато се къпе всеки ден след работа, Валур Маргейрссон с изненада открива, че е излекувал псориазиса си с минералните води и водораслите.

В началото на 90-те години местните жители откриват малко синьо езеро близо до електроцентралата и започват да плуват в него. Отначало властите ги преследват, но се примиряват и решават да превърнат "престъплението" в място за отдих като построяват съблекални и платформа.

Оттогава Синята лагуна се превръща в основното забавление за гостите и голям бизнес за Исландия. Кремовете и шампоаните с марката на Синята лагуна се продават много активно, туристите масово пристигат с организирани автобуси.

През 2005 г. комплексът е обявен за най-добрия СПА курорт в света.

Живописната Синя лагуна е заобиколена от полета от лава и фантастични пейзажи, покрити със сиво-черни камъни. На някои места купчините лава са "тапицирани" с възглавници от зелен мъх, а в далечината можете да видите очертанията на геотермалната станция Сварстенги.


Синята лагуна е единственият по рода си "ръкотворен" природен паметник на планетата, посещаван от 300 хиляди души от цял свят. Простосмъртните понякога могат да срещнат звезди като Бьорк, Кание Уест, Ким Кардашиян, Бионсе и Джей-Зи…

Благодарение на големия интерес мястото постоянно се разширява. Неотдавна бе увеличено от 5 хиляди на 8700 квадратни метра.

Синята лагуна или Блауа Лоунид е една от основните забележителности на Исландия. Това е геотермален басейн, недалеч от Рейкявик, който отдавна е спечелил световна слава.

Повече за това ръкотворно чудо, четете тук


Снимки: Магдалена Гигова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30
Проф. Марин Георгиев

Явните и скритите кодове на тялото

Основен гост и изразител на мнения по темата бе проф. Марин Георгиев – председател на Българското урологично дружество. Човешкият организъм често алармира за различни проблеми и ние, с помощта на специалистите, трябва да ги разчитаме и да потърсим помощ. В урологията – тази бързо развиваща се специалност, симптомите са доста ясно различими:..

публикувано на 30.09.24 в 18:25
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05