На 26 юли в парк "Изворите" край Котел се открива традиционният Фестивал на етносите, багрите и котленския килим. От 2016 година организатор на събитието е Община Котел.
"Осмото издание на фестивала е тази година. Амбицията първата година беше да покажем богатата палитра от цветове на котленските килими, както и богатството на четирите етноса, представени в региона ни, представени в импровизираните ни села", заявява в ефира на БНР и предаването "Следобед за любопитните" Коста Каранашев – кмет на Котел. Философията на фестивала, според него, е да се покажат бита, обичаите, носиите и храната на тези етноси – българския, турския, каракачанския и ромския.
Всичко това се случва сред зеленината на парк "Изворите", където се представят и повече от 25 котленски килима. Уникалният фестивал е вдъхновен от пъстрия котленски килим, който се тъче на вертикален стан. Друга важна негова особеност е, че той комбинира успешно различни занаяти, изложения, демонстрации, ритуали, кулинария, литература, изкуство, танци, музика, багри и килими.
През краткия период на своето съществуване Фестивалът може да се похвали не само със значителна посещаемост, но и с богата и разнообразна програма. "В някои от селата все още по-възрастните жени тъкат и багрят по старите начини", уточнява кметът Каранашев.
По време на двудневия фестивал ще бъде представена и куклата "Котленчето" – това е фестивална кукла, в чийто образ се превъплъщава богинята Арахне. "Според гръцката митология гръцката богиня Атина Палада завижда за тъкаческите умения на жената и я превръща в паяк – арахне", разяснява Каранашев.
"За 26 и 27 юли край Котел се организират много прояви и за децата, за да бъдат приучени и те към изконните традиции в региона.
Общинските служители са изработили "сладка къща" с много изненади за малчуганите", става ясно от разговора в предаването "Следобед за любопитните".
Целия разговор на Ани Костова с кмета на Община Котел Коста Каранашев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg