Историческото и природно очарование на една вълнуваща морска разходка предлага "Нашият ден" на своите слушатели. Какво е да си единственият човек в България с длъжност "управител" на обитаем черноморски остров – разказва Павлин Димитров, управител на остров Света Анастасия.
Животът там е като никой друг, а морето не спира да изхвърля на брега парченца от древното минало. Остров Света Анастасия има богата история, тъй като елинските колонизатори развиват търговията и корабоплаването в областта, разказва Димитров.
Говори се, че св. Андрей Първозвани е стъпвал на острова, а през Средновековието Антон Светослав връща тези земи, иззети от Византия, във владение на Второто българско царство. Във времето на Османската империя гръцката патриаршия строи манастири на всички острови, като метохът "Св. Иван" на остров Света Анастасия започва да развива богата търговска дейност и да посреща множество гости.
С напускането на гръцките духовници манастирът запада. В модерната история на България изоставеният остров три пъти е превръщан в затвор за болшевишки престъпници в периода 1923-1941 година.
Филмът на Рангел Вълчанов "На малкия остров" пресъздава случващото се на острова в този период. Знаменито е бягството на група затворници, което в социалистическо време героизира мястото.
Основни дарители на манастира са родоначалниците и строителите на Бургас, сред които хаджи Матей от Котел.
70-те години животът на о. Света Анастасия е интересен и забавен. Обитателите палят агрегат, ходят голи, живеят в подобно на бедствено положение, но се чувстват свободни, по думите на Димитров. През 1973 година социалистическата власт решава да ознаменува 50-годишнината от бягството на затворниците и обявява острова за културен паметник от национално значение. По дъното на морето са прокарани ток и вода и два кораба започват да извършват круизи.
През 90-те години остров Света Анастасия отново запада до 2010 година, когато режисьорът Камен Калев прави филма "Островът" с участието на Летисия Каста. Снимачният екип прекарва три месеца на о. Света Анастасия, а премиерата на филма събужда ново любопитство към мястото. Община Бургас започва да обновява острова по Програмата за регионално развитие, поръчан е корабът "Анастасия" и потокът от посетители е възобновен.
"Да си управител на остров е приключение", заявява Димитров.
Посетителите на остров Света Анастасия трябва да идват с нагласата, че на това място човек първо се моли, после се храни, казва управителят. Църквата е първият обект, който привлича вниманието на гостите, а на втория етаж в манастирската сграда се помещава музей с инсталации от звук и картина.
Ина Димитрова и Росен Желязков – хората, стоящи зад проекта на Кристо за плаващите кейове – даряват на острова подводен параклис, изработен от бетон, и статуя на св. Анастасия. Водолази, водени от инструктори, вече могат да се потопят в морските дълбини, където общуването с Бог продължава, споделя Димитров.
На остров Света Анастасия има магнитна аномалия, която създава приповдигнато настроение у хората, обяснява управителят. В лекарната на острова човек може да се излекува от лошото настроение и апатията, а домакините ще му предложат домашен студен чай от брани островни билки – салвия, риган, лайка и смокинови листа.
Остров Света Анастасия гостоприемно очаква посетители. По думите на Димитров месеците септември и октомври са най-очарователното време от годината.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg