Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

| обновено на 24.07.24 в 14:14
Снимка: БГНЕС

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна конференция по СПИН, за да обсъдят борбата със заболяването.

Според данни на ООН, смъртните случаи, свързани със СПИН, са намалели със 69% от пика си през 2004 г. и с 51% от 2010 г. Въпреки това, всяка година умира по един човек, заразен с инфекцията.

В предаването Lege Artis проф. д-р Мария Николова, завеждащ отдела по Имунология към Националния център по заразни и паразитни болести, сподели своите наблюдения и коментари относно конференцията. Тя подчерта, че ежедневно следи събитието и отбеляза думите на президента на Международното научно дружество по СПИН, Сарън Люин. Той споменава, че има уникални успехи в тази област, като увеличаване на броя на трайно излекуваните пациенти и въвеждане на дългодействащи инжекционни терапии. Въпреки това, статистическите данни от последната година не са толкова оптимистични. Има нови проблеми, които възникват на фона на непрекъснато усъвършенстващото се лечение. 

Според нея България се представя добре на европейската сцена благодарение на усилията на Здравното министерство и правителството. От самото начало страната има последователни програми за превенция и лечение на хората с HIV и СПИН. В момента продължава четвърта такава програма, която означава сериозно финансиране и фокус върху основните проблеми на превенцията, лечението и грижата за хората. Според данните на Европейския център за контрол на заболяванията, България е под средата за Европейския съюз и се движи около 0,4 - 0,48% за 2022 г.

Друг важен проблем според проф. Николова е стигматизирането на тези хора. Стигмата съществува не само в обществото, но и сред медицинските специалисти. По нейните думи миналата година, по инициатива на Европейското дружество по СПИН, е била проведена анонимна анкета сред здравни специалисти в България. Резултатите показват, че процентът на колеги и здравни работници, които имат липса на информация по проблема, е висок. "Някои специалисти се притесняват от контакта с тези пациенти. Затова основна задача в момента е увеличаването на осведомеността както сред медицинските специалисти, така и в широкото общество."

"Все по-често хората с HIV ще имат нужда от комплексни здравни грижи, тъй като все повече пациенти с HIV живеят дълго", казва тя и посочва, че най-важната стъпка е превенцията, като вниманието трябва да се фокусира върху рисковите групи и увеличаването на осведомеността.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Културното наследство като споделена отговорност

Как институции, неправителствени организации и бизнесът могат да работят заедно за съхраняването на културното наследство в България? Каква е ролята на гражданите и как можем да изградим устойчив интерес към темата "наследство"? Отговори на тези въпроси търсихме в разговора с арх. Дора Иванова – основател и управител на фондация "Проект..

обновено на 07.04.25 в 10:25

Тържествено откриване на Седмицата на гората

Тържественото откриване на Седмицата на гората ще се състои на 7 април от 11 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски" в София. Мотото тази година е: "Век от вечността в опазване и грижа". Седмица на гората се отбелязва традиционно от 1925 година в началото на април. Инициативата е свързана с празника на залесяването, въведен покрай..

публикувано на 07.04.25 в 09:48
Д-р Богдан Пенев, д-р Васил Хайкин, д-р Искрен Моллов и Ана-Мария Кръстева

Помага ли вярата на лекарите, посветили се на спасяването на човешкия живот?

Днес много са лекарите, които са религиозни хора и намират сили и смисъл във вярата си. Тя – вярата им помага да се справят със стреса и предизвикателствата на медицинската професия, както и ги мотивира в работата им с пациенти. От друга страна лекарите следва да уважават религиозните убеждения на своите пациенти, които може да са различни...

публикувано на 07.04.25 в 09:15
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Давим се в информация, без да бъдем информирани

Как да консумираме новини, без това да навреди на здравето ни? Кой е правилният баланс, за да не изпадаме в стрес? Как новините и дезинформацията завладяват живота ни? Какво значи "информираност"? В рубриката "Въпреки мрежата" на тези въпроси отговаря Иглика Иванова , медиен изследовател, лектор по информационна и медийна политика на Европейския съюз..

публикувано на 07.04.25 в 09:00
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35