Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Европейските игри за трансплантирани и диализирани продължават до 28 юли

Снимка: Bulgaria Team Transplant

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон.

Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не само спортно, но и социално активни. Целта е да покажем нагледно, че донорството означава живот."

Златен медал в дисциплината тенис на корт спечели Ирен Дикова, която е белодробно трансплантирана. Дикова изрази щастието си от завоювания медал, който, по думите ѝ, е доказателство, че има живот след живота.

Два златни и два сребърни медала спечели Огнян Ганчев, друг български участник в плуването.

Общо единадесет българи участват в Европейските игри за трансплантирани и диализирани, които ще продължат до 28 юли в Лисабон.

Чуйте повече от звуковия файл.

Как се чувства българският отбор, който участва в Европейските игри за трансплантирани и диализирани пациенти, споделя в Lege Artis Наталия Маева – завеждащ редакция "Новини, образование, култура" в програма "Христо Ботев" на БНР, белодробно трансплантиран пациент, а също така носител на златен медал и европейски шампион от игрите по бадминтон във възрастовата група 50-59 години.

Нивото на българският отбор е задоволително, макар че има някои прекрасно подготвени отбори от Германия, Унгария, Полша, разказва Маева. "Тези усилия не зависят само от нас, като спортисти – на нас ни трябва и подкрепа", заявява носителката на златен медал в игрите.  

По думите на Маева първенството в Лисабон е символ на добре свършената лекарска работа, на радостта от живота и на благодарността на пациентите към донорите. Българските състезателите в дисциплината бадминтон са подкрепени от Българската федерация по бадминтон, както и от Министерството на спорта. Присъствието на единадесетима български спортисти в седем спортни дисциплини е едно голямо завръщане за България на Европейските игри за трансплантирани и диализирани.

"Всичко зависи от желанието на самия атлет, но у нас има нужда от програма, която да подготвя пациентите, които чакат трансплантация, от гледна точка на рехабилитацията преди и след трансплантацията. След това идва ред на спортните активности", заявява Маева.

Днес предстоят състезанията по колоездене и тенис на маса.

"Замислете се, защото, казвайки едно "да", това са спасени животи", призовава Маева в края на разговора.

Спортните успехи, както и посланията на участниците от българския отбор, могат да бъдат проследени тук.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35