На 10 октомври фестивалът "Синелибри", посветен на литературата в киното, ще открие своето десето издание. Тази година организаторите подготвят вълнуващо събитие в рамките на фестивала – Световният кино-литературен форум BOB (Based-on-Books), насочен към филмовата индустрия. В "Нашият ден" Станислава Айви разказва повече за предстоящия двудневен международен форум, който ще се проведе на 26 и 27 октомври след церемонията по награждаване.
Събитието ще събере на едно място професионалисти с опит в процеса на екранизация – от подбирането на подходящ за адаптиране текст до въпросите на авторското право и разпространението. Лектори, свързани със знакови филмови произведения, ще споделят своя опит с аудиторията, споделя Айви.
В специална пичинг сесия участие могат да вземат автори, които смятат, че тяхно произведение притежава потенциал за екранизиране. Писателите ще имат възможността да представят своята идея пред международни продуценти и представители на индустрията.
Указания за участие в пичинг сесията желаещите могат да намерят на сайта на "Синелибри", заявява Айви и подчертава, че задължително условие е владеенето на английски език, тъй като форумът ще се проведе без посредничеството на преводач.
Десетото издание на "Синелибри" отново ще предложи на българските зрители горещи премиерни заглавия и звездно присъствие, по думите на Айви. В рамките на фестивала ще се проведе и петдневен минифестивал, посветен на съвременното италианско кино.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg