Между 1 и 31 август тази година за петнадесети път в делничните дни от 9 до 18 часа ателиетата на Националната художествена Академия ще съберат децата и учениците между 6 и 18 г., за да рисуват. Лятната академия за деца и ученици тази година е посветена на 130-годишнината от рождението на Жорж Папазов и летните Олимпийски игри в Париж.
Изборът на творчески ателиета е много голям: "Академично рисуване“, "Живопис“, "Графика“, "Скулптура“, „Илюстрация“, „Комикс“, „Калиграфия“, „Чудния свят на изкуството“, „Керамика“, „Мозайка“, „Витраж“, „Икона“, „Кукли“ и „Куклена къща“, „Експериментална живопис“, "Стоп моушън анимация“, „Рециклиране – скулптури и играчки от отпадъци“, „Ръчна хартия и папие маше“, „Сценография и кукли за куклен театър“, „Костюми“, Порцелан и стъкло“, „Текстил“, „Плакат и картички с еко-кауза“, а за по-големите ученици: „Компютърна графика и анимация“.
Освен работата в ателиетата на НХА, програмата включва лекции и рисуване в музеите и галериите, пленерно рисуване, а също и срещи с артисти. Анжела Минкова, например, ще покаже древната арабска техника за рисуване върху вода "Ебру“, Златка Андреева – как се прави ръчна хартия, темата на работилницата на Ваня Иванова, куклен режисьор е "Живият предмет“, а Анри Кулев ще представи новия си анимационен филм "Копче за сън" по "Пет приказки“ от Валери Петров.
С децата ще работят студенти от различните специалности в НХА и завършили втора специалност "Теория и практика на художественото образование“ възпитаници на Академията. Разнообразието е голямо, принципът на участие е максимална гъвкавост, така че деца и родители да успеят да съчетаят и участието в Лятната академия, и почивката си.
Повече за Лятната академия за деца и ученици ще научите от Мария Ландова, основател и ръководител на проекта.
Снимка – НХА
Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева. Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...
Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..
Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..
Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg