Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЛАДУ за петнадесети път в Националната художествена академия

Между 1 и 31 август тази година за петнадесети път в делничните дни от 9 до 18 часа ателиетата на Националната художествена Академия ще съберат децата и учениците между 6 и 18 г., за да рисуват. Лятната академия за деца и ученици тази година е посветена на 130-годишнината от рождението на Жорж Папазов и летните Олимпийски игри в Париж.

Изборът на творчески ателиета е много голям: "Академично рисуване“, "Живопис“, "Графика“, "Скулптура“, „Илюстрация“, „Комикс“, „Калиграфия“, „Чудния свят на изкуството“, „Керамика“, „Мозайка“, „Витраж“, „Икона“, „Кукли“ и „Куклена къща“, „Експериментална живопис“, "Стоп моушън анимация“, „Рециклиране – скулптури и играчки от отпадъци“, „Ръчна хартия и папие маше“, „Сценография и кукли за куклен театър“, „Костюми“, Порцелан и стъкло“, „Текстил“, „Плакат и картички с еко-кауза“, а за по-големите ученици: „Компютърна графика и анимация“.

Освен работата в ателиетата на НХА, програмата включва лекции и рисуване в музеите и галериите, пленерно рисуване, а също и срещи с артисти. Анжела Минкова, например, ще покаже древната арабска техника за рисуване върху вода "Ебру“, Златка Андреева – как се прави ръчна хартия, темата на работилницата на Ваня Иванова, куклен режисьор е "Живият предмет“, а Анри Кулев ще представи новия си анимационен филм "Копче за сън" по "Пет приказки“ от Валери Петров.

С децата ще работят студенти от различните специалности в НХА и завършили втора специалност "Теория и практика на художественото образование“ възпитаници на Академията. Разнообразието е голямо, принципът на участие е максимална гъвкавост, така че деца и родители да успеят да съчетаят и участието в Лятната академия, и почивката си. 

Повече за Лятната академия за деца и ученици ще научите от Мария Ландова, основател и ръководител на проекта.

Снимка – НХА

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05