"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.
"Математика без граници", според Любенов, е един математически турнир, който той възражда през 2013 година, но под една или друга форма е съществувал от 1987 година. Това е състезание, – уточнява той, – което започва от есента и приключва през следващото лято, като в него има четири етапа, в които участват ученици от различни възрастови групи. Целта ни е да приобщим към математиката, която е в основата на много бъдещи възможни реализации, деца от различни възрасти и райони на България."
"Освен умения и таланти, за да се спечели едно дете за математиката, са необходими и награди, за това и в нашите състезания има такива", разказа Любомир Любенов. В състезанията, ежегодно участват ученици от 43 държави и тъй като учебните програми във всяка държава са различни, ние сме създали една примерна програма, в която включваме изчислителни, логически и задачи с малко геометрия. В "Математика без граници" България е най-добре представената страна, сега на 11-ото, последно състезание в Несебър, сред нашите ученици нямаше дете, което да не е решило 75 процента от задачите, обобщава Любомир Любенов. Участниците от Сърбия, Китай, Филипините и Виетнам са конкуренция на българчетата, става ясно в разговора.
Относно обучението по математика в средното образование у нас, според преподавателя, от години се наблюдава едно прекъсване в процеса след седми клас, което с натрупването през годините води и до крайните резултати при представянето на учениците на матурите.
"Проблемът е, че ние чисто методически поставяме една бариера в седми клас, като го поставяме като бариера за тяхното бъдеще и учениците прегарят в тази седмокласна битка, а в 7-и клас се изучава наистина трудна математика – алгебра и геометрия, това е изпитание за подрастващите и след него броят на желаещите да се занимават и изучават математика намалява", споделя Любомир Любенов. Много по-различен начин на оформяне на учебниците и програмите би предложил дългогодишният преподавател, за да се поставят математическите изисквания с психологическото и интелектуално развитие на младите в България.
Снимки – личен архив
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg