Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите професионални училища в България

Свищовската търговска гимназия

9
Снимка: Венета Гаврилова

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г.

Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от Димитър Шишманов, но след година е принудено да затвори заради трудности с издръжката и пречки от османската власт.

През септември 1883 г. в Русе учителката Анна Винтер, сестра на първия главен инженер на град Русе Едуард Винтер, открива немско училище за децата на значителната немска колония в града. С годините училището се оформя като немско практическо търговско училище, от 1906 г. се открива търговска гимназия, в която от началото на ХХ век учат предимно български ученици. Днес неин приемник е русенската Професионална гимназия по икономика и управление "Елиас Канети".

Не е случайно, че търговски училища се откриват тъкмо в големите дунавски пристанищни градове Свищов и Русе. Още преди Освобождението те са най-значимите търговски центрове, "врата" към Европа. Оттам минават стоките на някои от най-големите български търговци. Търговията остава един от основните клонове на стопанския живот на свободна България.

Търговската гимназия в Свищов дължи съществуването си на благодетеля Димитър Хадживасилев, който дарява 240 хиляди златни лева, за да се открие в града на родителите му "реално училище или класическа гимназия на негово име, в която да се преподава и политическа икономия”. Сградата на гимназията е изненадващо разкошна спрямо представите ни за съвременно действащо училище. Завършена е през 1895 г. по проект на виенския архитект Паул Бранк и е умалено копие на виенски университет.

Още от създаването на училището грижата за издръжката и функционирането му е поверена на почтени и отговорни граждани, членове на така наречената "ефория", старата гръцка дума за настоятелство. Можем и днес да я прочетем върху надпис на една сграда в Свищов, малка запазена част от имуществото на търговската гимназия.

Доброто име и богатата история безспорно са плюс за училището, но то, както всички други, трябва да се бори с изпитанията на времето при силна конкуренция и драстично намалял брой деца. Педагогическият екип реагира на предизвикателствата като въвежда модерни специалности, новаторски подходи и извънкласни дейности.

В историята на свищовската търговска гимназия, едно от първите професионални училища в България, отново виждаме как създаването, управлението, поддържането и развитието на една учебна структура от онези първи времена на съграждане на новата ни държава, само по себе си е предприятие, част от реалния стопански и културен живот на времето. То е дело на прозорливи, предприемчиви и почтени люде, добре знаещи собствения си интерес, но и отговорни и загрижени за общото, в чието бъдеще влагат средства и труд. Ще намери ли нашето време своята формула за създаване на бъдеще и по-конкретно на училища, които да служат на живота, на хората… В такива като по чудо запазени  и живи места като училищата с вековна история всъщност търсим ключ към отговора на този въпрос.

За историята и настоящето на Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов разказват главният учител Альоша Кушлов, преподавател по история и география, дългогодишната учителка по счетоводство и финанси Диана Илиева-Атанасова, младите учители Цветелин Борисов и Милена Борисова, учениците Борислав, Виктор и Богдан, бившите възпитаници Айхан Ахмедов и Лиляна Борисова. С факти за стопанската история и професионалното образование се включват доц. Илиана Петкова, ръководителка на екипа на проект "Столетниците  или най-старите професионални училища в България – минало, настояще и бъдеще" и историкът д-р Петър Добрев. 

Снимки: Венета Гаврилова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25