Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Георгиев:

Изкуственият интелект и новите устройства могат да са полезни при определени условия

Стоян Георгиев
Снимка: БНР

"В зората на айфоните, тъй като и аз бях пленен от новите технологиите, когато децата ми бяха 12-13 годишни, за първи път им дадох възможност да се докоснат до дигитални устройства, но сега, при децата от "Z" поколението, тази граници се смъква много и днес нормалното общуване лице в лице е вече непознато за младите", заяви в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Георгиев, семеен консултант, създател на "Semeistvo bg" и  Асоциацията за интензивно семейно консултиране. 
Изследванията, които се правят през последните години, според него, показват, че прекомерната употреба на дигитални устройства, намалява възможността на децата да се концентрират и фокусират, намалява способността им да се потопят в четения текст и да го осмислят, често води до притъпяване на способността им да възприемат реалността, а от там и повишената агресивност, често децата развиват и зависимост към определени видеоигри, а това води до затруднения в социалния живот на подрастващите.  
"Всеки родител трябва да умее да прави разлика между пасивното възприемане на стимули, които се появяват от екрана, и активното присъствие във виртуалната среда, тъй като разликата е огромна, защото възрастните знаем, че и на компютъра могат да се създават позитивни неща, но за това се изисква зрялост", предупреди семейният терапевт.  
Изкуственият интелект и работата с новите устройства, според него, могат да подпомогнат нашето развитие, но използвани с разум. Всичко, според него,  е въпрос на това да не се прекъсва връзката в едно семейство, топлотата на отношенията в тях и укрепването на доверието между родители и деца,.
Чуйте разговора на Ани Костова със Стоян Георгиев в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Светла Петрова

Още една "нулева година" за реформата в образованието

"Ситуацията действително е стигнала до момент, в който би трябвало да говорим за образованието като за един национален приоритет, решаването на проблемите в който всъщност граничи с националната сигурност, т.е. говорим за образованието като един от факторите,който гарантира нашата национална сигурност…", казва д-р Светла Петрова, експерт от"Фондация..

публикувано на 28.12.24 в 09:50

Коледа е едно трепетно очакване, това е Рождество Христово

Коледа е един празник, в който можем да празнуваме живота и това, че сме заедно, сподели в ефира на "Следобед за любопитните" психоаналитикът Милена Ташкова. Това е един празник и очакване, който свързваме със семейството и хубавите спомени, допълни тя. Често пъти, признава психоаналитикът, съм се питала кое е по- хубаво очакването на Коледа или..

публикувано на 27.12.24 в 13:51

Обратното на самотата

Заедно с Елица Великова, психолог и арттерапевт и Петър Вълчев, режисьор на късометражния филм "И това е за тази Коледа", търсим отговор на въпроса кое е състоянието, което е обратно на самотата. Двамата са водещи на "Кинотерапия – семинар за свързването, покоя и празнуването", който ще се проведе на 27 и 28 декември в Института за изкуство и..

публикувано на 27.12.24 в 11:15

Чудото шоколад – Епизод четири: Добро какао, лош шоколад

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 27.12.24 в 09:05

Плетените играчки се търсят от млади и стари

Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно..

публикувано на 26.12.24 в 16:32