Фотодокументалната изложба "Сънувам на български" в галерия "Синтезис" представя културата и изследва идентичността на бесарабските българи. Това е първото цялостно показване на дългосрочния проект на Михаела Аройо за българите в Молдова и Украйна, който ѝ носи две награди.
Изложбата има звукова среда, която потапя в автентичната атмосфера на живота в българските села там. Той е изграден на базата на записи на самата авторка, превърнати след това в артистичен проект от Светослав Тодоров.
"Бесарабските българи са запазили езика, културата, традициите и самосъзнанието си. Първоначално се фокусирах върху един по-видим пласт на културата им, но направих 14 пътувания и постепенно започнах да откривам много исторически и политически пластове. За 200 години там осем пъти се сменя властта, държавността. Неведнъж съм си говорила с тях, те са свикнали на тези постоянни промени и това е една от основните причини да се запази тяхната идентичност, защото тя е убежище, сигурност."– казва авторката Михаела Аройо.
"Михаела Аройо работи вече с визуалния език на една нова документалистика – казва куратора Надежда Павлова – избирахме снимки за изложбата по системата на "културния айсберг" с определени теми, които в началото са по-битови, а по нататък стават по-метафорични".
"Често ги питам в какъв момент им се е случвало, да се самоопределят по някакъв начин – казва Михаела Аройо – и първото осъзнаване на идентичността им чрез езика. Преди са живели по-компактно и по-консервирано и живота им днес е много променен. Те следват процесите, които започнаха при нас през 90-те, и са много любопитни за това какво се случва в България".
Изложбата може да се разгледа през целия месец август, а след това предстоят още срещи и дискусии по темата. Чуйте Михаела Аройо и Надежда Павлова в "Артефир".
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg