Фотодокументалната изложба "Сънувам на български" в галерия "Синтезис" представя културата и изследва идентичността на бесарабските българи. Това е първото цялостно показване на дългосрочния проект на Михаела Аройо за българите в Молдова и Украйна, който ѝ носи две награди.
Изложбата има звукова среда, която потапя в автентичната атмосфера на живота в българските села там. Той е изграден на базата на записи на самата авторка, превърнати след това в артистичен проект от Светослав Тодоров.
"Бесарабските българи са запазили езика, културата, традициите и самосъзнанието си. Първоначално се фокусирах върху един по-видим пласт на културата им, но направих 14 пътувания и постепенно започнах да откривам много исторически и политически пластове. За 200 години там осем пъти се сменя властта, държавността. Неведнъж съм си говорила с тях, те са свикнали на тези постоянни промени и това е една от основните причини да се запази тяхната идентичност, защото тя е убежище, сигурност."– казва авторката Михаела Аройо.
"Михаела Аройо работи вече с визуалния език на една нова документалистика – казва куратора Надежда Павлова – избирахме снимки за изложбата по системата на "културния айсберг" с определени теми, които в началото са по-битови, а по нататък стават по-метафорични".
"Често ги питам в какъв момент им се е случвало, да се самоопределят по някакъв начин – казва Михаела Аройо – и първото осъзнаване на идентичността им чрез езика. Преди са живели по-компактно и по-консервирано и живота им днес е много променен. Те следват процесите, които започнаха при нас през 90-те, и са много любопитни за това какво се случва в България".
Изложбата може да се разгледа през целия месец август, а след това предстоят още срещи и дискусии по темата. Чуйте Михаела Аройо и Надежда Павлова в "Артефир".
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg