Под наслова "Всички в джаза" от 3 до 10 август за 27-и път се провежда Банско джаз фестивал. Тазгодишното издание включва 8 дни и вечери джаз с български изпълнители. Гости от 18 страни и 23 концерта на 135 артисти радват публиката. Специално създадени за Банско джаз фестивал международни проекти и колаборации, като този на “Емет Коен трио” (САЩ), ще бъдат запомнени.
Емет Коен направи прекрасен концерт в Банско на 5 август със своето трио и с Камелия Тодорова, която бе поканена да излезе на сцената след бис, заедно с Арън Голдбъргот “Питър Бърнстейн квартет”. Двамата пианисти акомпанираха на рояла на четири ръце изпълнението на Камелия Тодорова Road 66 – любимата песен на основателя на фестивала д-р Емил Илиев. И това се превърна в специално поднесена изненада от Камелия Тодорова, “Емет Коен Трио” и Арън Голдбърг.
"Джазът има уникалната способност да свързва хората, независимо от техния език, произход и култура. Затова и Банско джаз фестивал е със специално място в нашия живот и вече се съизмерва с най-популярните и авторитетни фестивали" – думи на кмета на Банско Стойчо Баненски на откриването на тазгодишния 27-и в историята на града джаз форум. Музикалното събитие се провежда всяка година през август и ни среща с изпълнители от цял свят на откритата сцена на площада под звездите. Дава шанс и на съвсем млади музиканти да се изявят в Джаз академията на фестивала всеки ден от 11 ч. в парка на града.
Следобед в читалище "Вапцаров" Джаз академията продължава и в нея младите таланти се учат от изявени наши и световни артисти.
Тази година още в първия фестивален ден се откри Алея на джаза, която е своеобразна алея на славата. Това се случи с подкрепата на Фонд “Култура”. Провежда се пленер за създаване на скулптури от естествени материали, които ще допълнят експозицията на Алеята на джаза. Чрез превръщането на пленера в традиционен Банско ще придобие съвременни авторски произведения.
Творбите са изработени на симпозиум на Асоциация “Фестивалите в България” по проект "Музиката в камъка“, с подкрепата на Министерството на културата. Алеята осъществи отдавнашната идея на покойния д-р Емил Илиев – основател на Банско джаз фестивал. Към образите на българските джаз личности в тази алея има място и за неговия лик.
Алеята на джаза ще бъде част от идентичността на Банско, който заради фестивала вече има самочувствието на джаз столица на България. Сред авторите, изработили скулптурите на артистите, са: Атанас Карадечев, Рашо Митев, Олга Йорданова, Здравко Здравков, Иван Стоянов. Банско има памет за големите личности в джаз музиката и я съхранява и чрез постоянната експозиция в читалището на града, която непрекъснато се допълва с артефакти.
БНР и Банско джаз фестивал са медийни партньори и в реализацията на срещите с фестивалната публика на чаша вино в читалището на Банско. Водещите Лилия Големинова и Цветан Цветанов всяка вечер от 19.00 представят спомени за известни музиканти: Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Румен Тосков-Рупето, Петър Петров (Петьо Парчето), Асен Овчаров-родоначалник на джаза в България и др. Входът е свободен. Това е съвместен проект със Златния фонд на БНР по идея на Илияна Щерева-Иванова, председател на УС на Асоциация “Фестивалите в България”.
Тя гостува в изнесеното студио на предаването “Какво се случва” в Банско. Заедно с нея бяха поканени саксофонистът Владимир Кърпаров от Берлин и пианистът Асен Дойкин от Ню Йорк, който се включи по телефона. Двамата представиха в Банско музикалния си проект “Източен пасаж” със своя квартет “Дойкин и Кърпаров”.
Задочна среща с китарното дуо Дженк Ердоган от Турция и Антонио Форчоне от Италия ни предложи в “Какво се случва” Цветан Цветанов. Двамата разказвачи на музикални приказки излязоха същата вечер на сцената на Банско джаз фестивал, а изпълнението им, което прозвуча в “Какво се случва”, имаше световна премиера и бе любезно предоставено за БНР от “Дюкян Меломан”.
Чуйте предаването “Какво се случва” от Банско джаз фестивал с водещи Димитрина Кюркчиева и Цветославия Бахариева.
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ. Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg