Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Анонимни алкохолици": Наследството на д-р Робърт Холбрук Смит

Снимка: Pixabay

В днешната рубрика "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" напомняме годишнината на един лекар – Робърт Холбрук Смит, познат още като д-р Боб, американски лекар и хирург, основал "Анонимни алкохолици". Роден на днешния 8 август през 1879 г., преди 145 години, д-р Боб е изправен пред сериозен проблем – той започва да пие още като ученик. Въпреки това успява да завърши медицина и да стане хирург, като отваря своя практика, но цял живот се бори с алкохолизма.

Семейството му се опитва да му помага и през 1935 г. д-р Боб открива метод и общност, които му помагат да преодолее зависимостта си. Днес членовете на Анонимните алкохолици са над 2 милиона, обединени в 96 000 групи в 14 страни, включително и в България.

Смит започва да пие в колежа "Дартмут" в Хановер, Ню Хемпшир. Първоначално забелязва, че може да се възстанови от пиенето на алкохол по-бързо и по-лесно от съучениците си и че никога няма главоболия, което го кара да вярва, че е алкохолик още от самото начало. След дипломирането си през 1902 г., той работи три години, продавайки хардуер в Бостън, Чикаго и Монреал, и продължава да пие тежко. След това се връща в училище, за да учи медицина в Мичиганския университет. По това време пиенето му повлиява до такава степен, че започва да пропуска часове. Пиенето го кара да напусне училище, но се връща и минава изпитите си през втората година.

Той се прехвърля в Медицинския колеж "Руш", но алкохолизмът му се влошава до такава степен, че баща му е призован да се опита да възпре упадъка на сина си. Пиенето му се усилва и след лошо представяне по време на заключителните изпити, университетът изисква той да остане в продължение на два допълнителни семестъра и да остане трезвен през това време като условие за завършване. След завършването си Смит става стажант в болница и за две години успява да остане достатъчно зает, за да се въздържа от тежко пиене. Той се омъжва за Ан Робинсън Рипли на 25 януари 1915 г. и открива свой офис в Акрън, Охайо, специализиран в колоректална хирургия, но се завръща към тежкото пиене. След като признава проблема си, отива да се прегледа в повече от дузина болници и санаториуми, за да спре да пие. 

Историята на д-р Боб е вдъхновение за милиони хора по света, борещи се с алкохолизма. Той успява да трансформира собствения си живот и да помогне на безброй други чрез основаването на Анонимните алкохолици, които продължават да предоставят подкрепа и надежда на тези в нужда.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58