Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Анонимни алкохолици": Наследството на д-р Робърт Холбрук Смит

Снимка: Pixabay

В днешната рубрика "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" напомняме годишнината на един лекар – Робърт Холбрук Смит, познат още като д-р Боб, американски лекар и хирург, основал "Анонимни алкохолици". Роден на днешния 8 август през 1879 г., преди 145 години, д-р Боб е изправен пред сериозен проблем – той започва да пие още като ученик. Въпреки това успява да завърши медицина и да стане хирург, като отваря своя практика, но цял живот се бори с алкохолизма.

Семейството му се опитва да му помага и през 1935 г. д-р Боб открива метод и общност, които му помагат да преодолее зависимостта си. Днес членовете на Анонимните алкохолици са над 2 милиона, обединени в 96 000 групи в 14 страни, включително и в България.

Смит започва да пие в колежа "Дартмут" в Хановер, Ню Хемпшир. Първоначално забелязва, че може да се възстанови от пиенето на алкохол по-бързо и по-лесно от съучениците си и че никога няма главоболия, което го кара да вярва, че е алкохолик още от самото начало. След дипломирането си през 1902 г., той работи три години, продавайки хардуер в Бостън, Чикаго и Монреал, и продължава да пие тежко. След това се връща в училище, за да учи медицина в Мичиганския университет. По това време пиенето му повлиява до такава степен, че започва да пропуска часове. Пиенето го кара да напусне училище, но се връща и минава изпитите си през втората година.

Той се прехвърля в Медицинския колеж "Руш", но алкохолизмът му се влошава до такава степен, че баща му е призован да се опита да възпре упадъка на сина си. Пиенето му се усилва и след лошо представяне по време на заключителните изпити, университетът изисква той да остане в продължение на два допълнителни семестъра и да остане трезвен през това време като условие за завършване. След завършването си Смит става стажант в болница и за две години успява да остане достатъчно зает, за да се въздържа от тежко пиене. Той се омъжва за Ан Робинсън Рипли на 25 януари 1915 г. и открива свой офис в Акрън, Охайо, специализиран в колоректална хирургия, но се завръща към тежкото пиене. След като признава проблема си, отива да се прегледа в повече от дузина болници и санаториуми, за да спре да пие. 

Историята на д-р Боб е вдъхновение за милиони хора по света, борещи се с алкохолизма. Той успява да трансформира собствения си живот и да помогне на безброй други чрез основаването на Анонимните алкохолици, които продължават да предоставят подкрепа и надежда на тези в нужда.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо у нас е много трудно да се стигне до йоден дефицит в организма?

Йодният дефицит е проблем, който макар и намалял в България, продължава да бъде актуален в световен мащаб. На 21 септември, по време на Световния ден за борба с йододефицитните заболявания, лекари отново напомниха за значимостта на този елемент за здравето. В интервю за "Lege Artis" доц. д-р Александър Шинков, председател на Българското дружество по..

обновено на 23.10.24 в 13:43
Д-р Родина Несторова, ревматолог

Здравните власти задължително трябва да дадат приоритет на костното здраве

Остеопорозата е заболяване, свързано с прогресивното намаляване на костната плътност. Най-уязвима група са жените в период на менопауза и пациентите, подложени на терапия с кортизонови медикаменти. За мултидисциплинарния подход при пациенти с остеопороза и остеоартроза разговаряме в Lege Artis с д-р Родина Несторова , секретар на..

публикувано на 23.10.24 в 12:40

Юношите в риск: Защо е важно ранното откриване на психични разстройства?

Според доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, публикуван през април, е отчетен тревожен ръст от 100% на опитите за самоубийства сред учениците. Този шокиращ факт бе обсъден от проф. д-р Елена Иванова , психиатър в Клиниката по детска психиатрия "Св. Никола" на УМБАЛ "Александровска", в интервю за предаването Lege Artis...

обновено на 23.10.24 в 12:25
Дарин Стойков

Дарин Стойков: За смяната на житейския фокус и правилното хранене

Смяната на житейския фокус е в основата на опита, който Дарин Стойков ще сподели по време на събитието TEDxSofia ED, което предстои на 1 ноември в Дом на киното под мотото "Ако имах едно училище" . След повече от 20 години в сферата на корпоративните комуникации Стойков решава да превърне страстта си към добрата храна в професия и да изследва..

публикувано на 23.10.24 в 11:36

Медийната грамотност: Ключ към критично мислене и дигитална безопасност

На 23 октомври стартира годишната Национална конференция по медийна грамотност, организирана от Коалицията за медийна грамотност. Основната цел на форума е да направи преглед на постигнатото в сферата на медийната грамотност в България, както и да насърчи сътрудничеството между организациите, които работят за повишаване на уменията в тази област. В..

обновено на 23.10.24 в 11:10