В Бургас започва първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI), което ще продължи до 15 август. Това новаторско събитие предоставя уникалната възможност на ученици от цял свят да съчетаят традиционния научен подход с най-новите постижения в областта на изкуствения интелект. Надпреварата събира на едно място най-талантливите млади умове, които притежават уменията да създават, използват и развиват технологии, базирани на ИИ.
Инициативата за създаването на тази олимпиада е на петима българи, които успяват да привлекат близо 200 ученици от почти 40 държави. В състезанието ще участват и представители на престижни университети, които ще бъдат част от научния комитет. Те ще отговарят за съставянето на задачите и ще имат възможност да обсъждат и представят своите разработки пред участниците. В допълнение, ще се дискутират и различни кариерни възможности в областта на изкуствения интелект.
Треньорите на българския отбор, Йоан Саламбашев и Радостин Чолаков, споделят повече за идеята и подготовката на техните ученици. Иван Саламбашев разказва в ефира на "Нашият ден", че подготовката на отбора започва веднага след сформирането му, още от средата на юни месец. Той обяснява, че екипът е започнал с онлайн лекции, водени от реномирани учени в областта на изкуствения интелект, обхващащи теми от въвеждащи до по-задълбочени въпроси, свързани със задачите на олимпиадата.
Радостин Чолаков допълва, че основната задача на треньорите е била да организират подготовката на отбора, като осигурят достъп до нужните ресурси и обучение. "Основната ни задача беше да организираме тези подготовки", коментира той.
Олимпиадата обещава да бъде иновативно преживяване, което комбинира традиционния научен подход с последните постижения в областта на изкуствения интелект. Целта на събитието е да предизвика участниците да мислят критично, да натрупват теоретични и практически знания, както и да им предостави перспектива за широките възможности в тази област.
Състезанието ще се проведе в два кръга – научен (споделена задача) и практически. В него ще участват отбори от по четирима ученици, избрани въз основа на национални състезания. Всички селектирани участници ще преминат през специализирана подготовка, която включва безплатен онлайн курс.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас: Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки: Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..
В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан. Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..
В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните..
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg