Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Бургас започна първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

| обновено на 09.08.24 в 11:08

В Бургас започва първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI), което ще продължи до 15 август. Това новаторско събитие предоставя уникалната възможност на ученици от цял свят да съчетаят традиционния научен подход с най-новите постижения в областта на изкуствения интелект. Надпреварата събира на едно място най-талантливите млади умове, които притежават уменията да създават, използват и развиват технологии, базирани на ИИ.

Инициативата за създаването на тази олимпиада е на петима българи, които успяват да привлекат близо 200 ученици от почти 40 държави. В състезанието ще участват и представители на престижни университети, които ще бъдат част от научния комитет. Те ще отговарят за съставянето на задачите и ще имат възможност да обсъждат и представят своите разработки пред участниците. В допълнение, ще се дискутират и различни кариерни възможности в областта на изкуствения интелект.

Треньорите на българския отбор, Йоан Саламбашев и Радостин Чолаков, споделят повече за идеята и подготовката на техните ученици. Иван Саламбашев разказва в ефира на "Нашият ден", че подготовката на отбора започва веднага след сформирането му, още от средата на юни месец. Той обяснява, че екипът е започнал с онлайн лекции, водени от реномирани учени в областта на изкуствения интелект, обхващащи теми от въвеждащи до по-задълбочени въпроси, свързани със задачите на олимпиадата.

Радостин Чолаков допълва, че основната задача на треньорите е била да организират подготовката на отбора, като осигурят достъп до нужните ресурси и обучение. "Основната ни задача беше да организираме тези подготовки", коментира той.

Олимпиадата обещава да бъде иновативно преживяване, което комбинира традиционния научен подход с последните постижения в областта на изкуствения интелект. Целта на събитието е да предизвика участниците да мислят критично, да натрупват теоретични и практически знания, както и да им предостави перспектива за широките възможности в тази област.

Състезанието ще се проведе в два кръга – научен (споделена задача) и практически. В него ще участват отбори от по четирима ученици, избрани въз основа на национални състезания. Всички селектирани участници ще преминат през специализирана подготовка, която включва безплатен онлайн курс.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки – ioai-official.org
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28