Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала.
"Фестивалът е създаден малко след Втората световна война и до днес продължава да бъде най-голямото музикално събитие не само в Чехия, но и на европейската и световна сцена, с оглед на това какви гостуващи музиканти от цял свят присъстват. Легендарен фестивал, който ние знаем още от близкото ни минало, свързано с Източния блок, където именно в тези години Чехия продължава да държи на този фестивал.
Пражка пролет е институция – визитната картичка на Чехия. Фестивал, в който вземат участие президенти, министри на културата, кметове и представители на важни, културни и политически организации с официални обръщения. Всички ние знаем за "Пражка пролет", слушали сме записи от него, но когато човек отиде и стане свидетел на фестивала и ако, както мен, имах щастието да поговоря с организаторите на фестивала, да бъда на пресконференциите, на разговорите с творците и композиторите или с изпълнители, които са гости на фестивала, когато стане част от това нещо, си дава сметка, че това е в пъти по-грандиозно събитие, отколкото всъщност сме си представяли. Фестивалът е до такава степен представителен, че организаторите не правят никакъв компромис с качеството. Дори в младежката програма или концертите за по-широката аудитория, изпълнителите са на световно ниво."
Ето какво сподели Проф. Граматиков при пристигането си в Прага:
С Проф. Илия Граматиков разговаряхме за редица произведения в рамките на фестивала: Световната премиера на Sanctuaries – In the Depths of Cave Paintings от Крищоф Мржатка, както и европейските премиери на Суперорганизъм от Мирослав Срнка и 11 000 струни от Георг Фридрих Хаас.
В "Контемпо" представихме и два от трите големи концерта, изпълнени от Ансамбъл „Клангфорум Вийн“ – резидентният състав на 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет". Единия от тях беше с композиции от Ребека Сондерс – резидентният композитор на фестивала, както и от Ено Попе – диригент на Клангфорум Вийн. Чуйте повече в разговора.
На 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет" тази година взеха участие водещи европейски състави, сред които Берлинската филхармония, Симфоничният оркестър на Академия "Санта Чечилия", оркестърът на Миланската Скала, Симфоничният оркестър на Френското радио, Бароковият оркестър и хор Амстердам и редица други.
Друг акцент от концертите на Ансамбъл "Клангфорум Вийн" са премиерни изпълнения на произведения от чешки и словашки композитори. По този начин ансамбълът дава сцена на следващото поколение млади таланти и ги стимулира да развиват своето писане.
Снимка – Prague Spring
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg