Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завистта и клеветата

Снимка: bogonosci.bg

В днешното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, Който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Фарисеите – учените на онова време, не искат в гордостта си да признаят очевидното и го отдават на бесовския княз. Още от евангелието виждаме, че и тогава има духовно слепи. Телесната може да се компенсира. Духовната унищожава човека като личност. Очите на слепците, излекувани от Христос се отварят за заобикалящия ги свят, но духовните очи на фарисеите остават затворени.

Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на болестта е греха. В случая болестта на фарисеите е завистта – оръжието им е клевета. Не само любителите на операта познават арията на клеветата от "Севилският бръснар". Не сме ли днес свидетели на множество клеветнически похвати и слухове? Да! Клеветата е сестра на подлостта. Заблудата със своята необективна полуистина нанася значително по-големи вреди от самота изкушение да извършиш зло. В обществото под прицела на тези прийоми са обикновено изтъкнати личности, но не само. Иисус ни дава идеален пример как да постъпваме с клеветниците, като продължава да проповядва благовестието Си по градове и села. Заедно със ставрофорен иконом Дончо Александров от варненския храм "Св. Атанасий" ще разговаряме за завистта, клеветата и вярата.


Християнска поезия
Стихотворението "Грешният квартал" от Атанас Далчев, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От египетските папируси до съвременните методи: През историята на пластичната хирургия с д-р Мектубджян

В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..

обновено на 16.04.25 в 12:08

Ще останат ли децата без педиатрична грижа в Пета градска болница?

Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа.  Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..

обновено на 16.04.25 в 11:18
Пораженията в църквата

"Света Неделя" – споменът за една трагедия, която беляза век

На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..

публикувано на 16.04.25 в 10:32
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31