Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Олимпийските игри в Париж – между величието и противоречието

Доц. д-р Ангелова-Игова: Смятам, че изкуството и спортът са създадени да ни провокират и изненадват

Снимка: БОК, Йордан Петков

Олимпийските игри, които са своеобразен празник на мира, разбирателството и човешкия дух, се превърнаха в арена на крайни емоции и остър сблъсък между истина и пропаганда. Въпреки всичко в Париж тази година възтържествуваха спортните и културни постижения на епохата.

За спорта, олимпийските игри, скандалите, философията и културата ни на общуване, и реакциите на обществото ни към предизвикателствата на съвремието – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Боряна Ангелова-Игова, преподавател в Националната спортна академия.

"Смятам, че изкуството и спортът са създадени да ни провокират и изненадват. Що се отнася до скандалите, тези, които се занимавахме със спорт, това го очаквахме", заявява доц. Ангелова.

Гостът изразява своята изненада от поведението на президента на МОК Томас Бах, който до този момент е водил етична и коректна политика спрямо малцинствените групи. По думите на доц. Ангелова МОК е допуснал грешка, като веднага след получаването на сигнали за неясни полови признаци не е излязъл с ясно становище, подкрепено с доказателства, за да бъде избегнат резкият дебат.

Полът и участието в спорта са вълнуваща тема, която доц. Ангелова преподава и дискутира със своите студенти. За съжаление, като преподавател, гостът долавя все по-голяма подозрителност и резервираност сред младите по отношение на темата. "Явно въздействието е огромно в тази насока", коментира доц. Ангелова.  

Българската боксьорка Светлана Каменова не спечели медал, след като се изправи пред боксьорката Лин Ю Тин, чиято полова идентичност бе оспорвана. И в случая с тайванката, и в този с Имане Халиф е факт, че има някакъв конфликт, нещо неизяснено, което обостря обществената реакция, смята доц. Ангелова.

Гостът изтъква, че в бокса правилата трябва да са по-крайни отколкото в леката атлетика – жените да се състезават с жени и мъжете с мъже, защото става дума за нанасяне на удари. Самите спортисти разказват, че тестовете за допинг са много по-травмиращи, отколкото тези за пол, допълва доц. Ангелова.  

Натурализирането на спортисти е тема, към която доц. Ангелова подхожда с умерен ентусиазъм. Семен Новиков и Магомед Рамазанов – украинец и дегестанец – донесоха медали на България, но са закупени спортисти, които не са развивали спортния си талант в страната ни. 

Доц. Ангелова призовава българската държава да обгрижва своите талантливи спортисти: "За мен е важно да се инвестира в детско-юношеските школи и да се възпитават състезатели."

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благоевградските ученици се запознават с историята на своя край

Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..

публикувано на 14.04.25 в 09:45

Търговище отбелязва Деня за опазване на културното наследство с ученическа изложба

В Славейковото училище в Търговище днес от 17:30 часа се открива изложбата "Възрожденската къща ". В нея са включени макети, изработени от ученици, посветени на Международния ден за опазване на паметниците на културата, който предстои на 18 април. Учениците са от 4-и клас на Първо основно училище в града и са изработвали своите макети..

обновено на 14.04.25 в 09:24
Иво Инджев

Иво Инджев: Имам една лудост – да пиша всеки ден

На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга:  " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..

публикувано на 13.04.25 в 09:47

От Осанна да Разпни Го!

Тържественият вход на Христос, описан и от четиримата евангелисти като съществен момент от земния Му живот, ни кара да се замислим. Всички ние почти никога не подозираме какво ще ни се случи в бъдеще. Нерядко дори изневеряваме на самите себе си, неподготвени за ситуациите, в които сме поставени. За тьржества и забави винаги, независимо от повода,..

публикувано на 13.04.25 в 09:30
Чавдар Антов в ателието си

Дърворезба, изкуство и етнография в Меляне

Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..

публикувано на 13.04.25 в 08:40