Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Олимпийските игри в Париж – между величието и противоречието

Доц. д-р Ангелова-Игова: Смятам, че изкуството и спортът са създадени да ни провокират и изненадват

Снимка: БОК, Йордан Петков

Олимпийските игри, които са своеобразен празник на мира, разбирателството и човешкия дух, се превърнаха в арена на крайни емоции и остър сблъсък между истина и пропаганда. Въпреки всичко в Париж тази година възтържествуваха спортните и културни постижения на епохата.

За спорта, олимпийските игри, скандалите, философията и културата ни на общуване, и реакциите на обществото ни към предизвикателствата на съвремието – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Боряна Ангелова-Игова, преподавател в Националната спортна академия.

"Смятам, че изкуството и спортът са създадени да ни провокират и изненадват. Що се отнася до скандалите, тези, които се занимавахме със спорт, това го очаквахме", заявява доц. Ангелова.

Гостът изразява своята изненада от поведението на президента на МОК Томас Бах, който до този момент е водил етична и коректна политика спрямо малцинствените групи. По думите на доц. Ангелова МОК е допуснал грешка, като веднага след получаването на сигнали за неясни полови признаци не е излязъл с ясно становище, подкрепено с доказателства, за да бъде избегнат резкият дебат.

Полът и участието в спорта са вълнуваща тема, която доц. Ангелова преподава и дискутира със своите студенти. За съжаление, като преподавател, гостът долавя все по-голяма подозрителност и резервираност сред младите по отношение на темата. "Явно въздействието е огромно в тази насока", коментира доц. Ангелова.  

Българската боксьорка Светлана Каменова не спечели медал, след като се изправи пред боксьорката Лин Ю Тин, чиято полова идентичност бе оспорвана. И в случая с тайванката, и в този с Имане Халиф е факт, че има някакъв конфликт, нещо неизяснено, което обостря обществената реакция, смята доц. Ангелова.

Гостът изтъква, че в бокса правилата трябва да са по-крайни отколкото в леката атлетика – жените да се състезават с жени и мъжете с мъже, защото става дума за нанасяне на удари. Самите спортисти разказват, че тестовете за допинг са много по-травмиращи, отколкото тези за пол, допълва доц. Ангелова.  

Натурализирането на спортисти е тема, към която доц. Ангелова подхожда с умерен ентусиазъм. Семен Новиков и Магомед Рамазанов – украинец и дегестанец – донесоха медали на България, но са закупени спортисти, които не са развивали спортния си талант в страната ни. 

Доц. Ангелова призовава българската държава да обгрижва своите талантливи спортисти: "За мен е важно да се инвестира в детско-юношеските школи и да се възпитават състезатели."

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
Доц. Ралица Ганева

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..

публикувано на 16.05.25 в 16:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Как да защитим правата си, когато ЧСИ запорира сметките и имуществото ни

Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи?  Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..

публикувано на 16.05.25 в 13:35

ЕК: България не е транспонирала правилно Директивата за правото на достъп до адвокат

Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките.  България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..

публикувано на 16.05.25 в 12:45