"Църквицата" – така Дафинка Станоева нарича средновековната църква "Св. Николай Чудотворец", с чиято реставрация и грижа се е заела през последните няколко години.
В "Нашият ден" пазителката на ключа към малката църква с над 500-годишна история в с. Долни Раковец разказва за нелекия процес на реставрация, както и за предстоящия празник Успение Богородично.
Църквата "Св. Николай Чудотворец" след период на разруха е изградена отново през 1849 година, а зограф Димитри от Самоковската школа я изографисва през 1850 година. През 70-те години храмът, който се намира в двора на старото училище в селото, е обявен за паметник на културата от местно значение.
Към днешна дата църквата, чиято поддръжка се осъществява благодарение на дарения, е почти изцяло реставрирана, а декоративните детайли в нея я правят уникална.
За осма година на големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица по инициатива на църковното настоятелство единствената оцеляла старинна икона от църквата, изобразяваща Пресвета Богородица с Младенеца, ще бъде изложена за поклонение в храм "Св. Николай Чудотворец" в село Долни Раковец.
От 15 до 18 август вярващите ще могат да се докоснат до иконата между 8 ч. и 17 ч.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg