Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев.

Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.  

От дистанция нещата изглеждат винаги различни. Преценките, които ние, като европейци, правим, са далеч от реалността в една страна, в която има постоянни сирени, обстрели и жертви, по думите на Атанасова.

Това, което не се е променило в Украйна през изминалата година, са сирените, безпокойството, усещането, че няма да се наспиш. Всяка сутрин в 9 ч. Украйна мълчи в чест на невинните жертви и загиналите войници, разказва журналистката.

За жителите на Украйна адаптацията към сирените, разрушенията и загубите е въпрос на оцеляване. Въпреки че живеят ден за ден, украинците не се съмняват в победата, подчертава Атанасова.

Противоречивите нагласи в страни като България украинците виждат като дребни крамоли, които веднага биха изгубили значение, ако Русия възтържествува, разказва Атанасова и допълва, че обществата ще имат нужда от друг тип мобилизация и нов поглед към света.

Това, което предстои, са разкази от Киев, Виница, Ирпин и Лвов. Атанасова споделя, че още днес ще се срещне с юристи, ангажирани с проблема на отвлечените украински деца. Друг въпрос, върху който журналистката ще фокусира вниманието, е този, свързан със съдбата на редица, инвалидизирани в следствие на войната, млади украинци. Дори войната магически да свърши утре, каква е перспективата за тези хора, пита Атанасова.

На фона на дребните от гледна точка на Европа победи и загуби – какво се променя в Украйна?

Очакваме още разкази това лято.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30