Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марин Господинов:

В музея в Чепеларе има скелет на мечка, живяла в Родопите преди 12-13 000 години

Снимка: Музей на родопския карст - Чепеларе

"Музеят на родопския карст представя различни артефакти от Родопите. Експозицията насочва към пещерите и скалите, в които се образуват – варовиците, а след това преминава към биоспелеологията, множеството прилепи и един вид като бръмбара-светломразец, известен с това, че при излизане на светлина умира. 

В началото е отдел "Геология", който представя най-интересните скали и минерали, изграждащи Родопите. След това експозицията води към отдавна изчезнали видове, които са населявали пещерите в региона, т.е. пещерната палеонтология – пещерната мечка, пещерната хиена и пещерния леопард. Като пример – мечката е достигала 4,5 метра височина и над 700 килограма и е живяла тук преди 12-13 000 години. 

Посетителите могат да видят и скелет на леопард отпреди много години, разказва в предаването "Следобед за любопитните" директорът на Музея по спелеология и български карст в Чепеларе Марин Господинов. 

В музея се намира най-ранната находка на леопарди, живели преди 13 500 години. В края на юли тази година, споделя Господинов, експертите са започнали проучване на пещерното обиталище "Чая". Това е обиталище, което е в близост до град Чепеларе и се проучва четири години, като обектът вече е включен в културно-историческия туризъм на региона. 

Тепърва ще се уточнява за какво точно е използвано това обиталище – дали за светилище или за жилище, засега са открити и праисторически животни от X-XI век преди Христа. Открита е и бронзова брадвичка, която също вече е сред експонатите на музея, уточнява Марин Господинов.

Целия разговор на Ани Костова с Марин Господинов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Музей на родопския карст - Чепеларе

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Виктор-Александър Раданов

"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и го прави да се чувства пълноценен" – това казва първокурсникът от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" Виктор-Александър Раданов. Миналата година той спечели бронзов медал на..

публикувано на 27.01.25 в 17:05

Кръвната група на човека е генетично определена и не се променя

Учени откриха нова кръвногрупова система – MAL – разрешавайки медицинска мистерия, която озадачава експертите от 1972 г. насам. Изследването, ръководено от NHS Blood and Transplant и Университета в Бристол, идентифицира генетичната основа на антигена AnWj, отбелязвайки 47-ата известна кръвногрупова система. Очаква се откритието да намали риска..

публикувано на 27.01.25 в 10:10

Как ще продължи да функционира нормално Атанасовското езеро

Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...

публикувано на 25.01.25 в 10:10

Мира Баджева: В Южна Луангва снимах лъвица от метър разстояние

Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..

публикувано на 25.01.25 в 08:40

Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите

Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..

публикувано на 24.01.25 в 17:05