Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Д-р Иван Христов: Интересът към историческите забележителности се възражда

7
Снимка: Исторически музей - Дряново

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата.

Д-р Иван Христов, директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от опазването им днес в ума и сърцата на българите:

"Когато преди 3 години отидох в Дряново (аз съм от Габрово), имах големи дефицити по отношение на историята на Дряново. Опитвам се да компенсирам. Това е едно прекрасно градче с възрожденски традиции, съхранени до днес. С много забележителности, които, като че ли, не са и много познати на масовата публика. 

Всеки, който не е идвал в Дряново и влезе за първи път, го открива. Обикновено Дряново се свързва с личността на Колю Фичето. Но освен това има много други забележителности, които грабват посетителя. 

Д-р Иван Христов
Исторически музей - Дряново предлага един обходен билет. Музеят има пет експозиции, четири от тях са в различни сгради. Това са културни ценности от национално значение. Един ден не стига... Освен експозицията, свързана с живота и дейността на майстор Колю Фичето, може да се разгледа Лафчиевата къща (известна като "Къщата без пирони"), Икономовата къща, където има експонирано възрожденско църковно изкуство, а самата Икономова къща е дело на майстор Колю Фичето, строена през 1859 г. Много любопитна е и експозицията на Дряновския манастир. "Археология и Възраждане" е нейното заглавие – историята на Дряновския манастир, първите находки от палеолита..."

Освен експозициите на Исторически музей - Дряново могат да бъдат видени и други забележителности в района: Мостът на Колю Фичето, съхранен в автентичен вид; Релефната географска карта, която се намира в центъра на града, дело на местния краевед Бонка Тихова, учител по география; Часовниковата кула със запазения стар часовников механизъм...

Д-р Иван Христов споделя, че посетителите на забележителностите могат да бъдат разделение на няколко категории, но му прави впечатление, особено след пандемията, че посещаемостта се увеличава и все повече семейства идват. Това е валидно и за другите музеи в областта. Само в Исторически музей - Дряново посетителите в първото полугодие са с 4000 повече от миналата година. Хората вече искат и беседи, задават въпроси, интересът се възражда."

Музеят работи пряко с двете училища в Дряново и с детската градина – има едни добри партньорски отношения. Децата са вдъхновени, познават историята ни и историческите личности, рецитират стихотворения на българските класици.  

Д-р Иван Христов подчертава в края на разговора, че "преди всичко е важно да имаме памет и отношение към историята. Трябва да се опитваме да превърнем децата ни в граждани, нямаме друг проблем, освен манталитетен. Върху това трябва да работим."

Чуйте разговора от звуковия файл.

Снимки – Исторически музей - Дряново, Национален литературен музей, Община Дряново, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска и Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици показват на съучениците си вредите от вейпове, снус и райски газ

На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ...

обновено на 23.05.25 в 08:00
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28