Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Люцканов: "Аполония" е низ от причудливи и луди случки

Владимир Люцканов
Снимка: МТ "Николай Бинев"

Владимир Люцканов – актъор, сценарист и режисьор, един от първите аполонци – си припомня в "Нашият ден" първите стъпки на "Аполония" и любими фестивални моменти.

Люцканов е бил сред координаторите на "Аполония" още през втората година от нейното съществуване. Работата е била денонощна и изпълнена с ентусиазъм и куриозни случки. Люцканов разказва, че се е занимавал и с детската програма по време на празниците на изкуствата в Созопол.

"Събирахме децата и опитвахме да събудим тяхното въображение", казва гостът.

По думите на Люцканов хората на "Аполония" са шарени и различни. В началото всеки се е прекланял пред делото на проф. Димо Димов, а днес организацията е в ръцете на Маргарита Димитрова. Люцканов изтъква колко трудоемка е работата по мащабно събитие като "Аполония", което всяка година събира на едно място най-големите имена на българската култура.

Що е то култура и има ли тя почва у нас, е нещо, което не интересува управляващите, заявява с горчивина Люцканов и допълва, че към бъдещето не гледа с оптимистично око. Актьорът подчертава, че усетът за култура се формира още в ранна детска възраст – нещо, в което "Аполония" служи като добър пример.

"Ако у родителите няма интерес едно дете да разшири кръгозора си чрез изкуство, всичко е загубено. Разбира се, има изключения", заявява Люцканов, който е убеден, че всичко е в семейството, в откъсването от майчината гръд и първите години на развитие.

Люцканов дава пример за опияняващия ентусиазъм, който белязва първите години на празниците в Созопол.

"Аполония" е низ от причудливи и луди случки", споделя гостът.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

.
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Оръжията и човекът" според Джон Малкович

Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..

публикувано на 04.11.24 в 17:08
Капка Касабова и Радослав Чичев

Не сме плакали достатъчно като нация

Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..

публикувано на 04.11.24 в 16:32

От романа "Картината. Убийство по Ботичели" до порталите на художника Андрей Янев

В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..

публикувано на 04.11.24 в 13:15

"Приказка за стълбата" от Христо Смирненски – изпълнява актьорът Иван Димов

Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..

публикувано на 04.11.24 в 12:59
Кирил Вълчев, доц. Георги Лозанов, Кин Стоянов и акад. Юлиан Ревалски (от ляво надясно)

Радио ЛИК – посвещава се на 155-годишнината на БАН

Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му.  Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..

публикувано на 04.11.24 в 11:45