Владимир Люцканов – актъор, сценарист и режисьор, един от първите аполонци – си припомня в "Нашият ден" първите стъпки на "Аполония" и любими фестивални моменти.
Люцканов е бил сред координаторите на "Аполония" още през втората година от нейното съществуване. Работата е била денонощна и изпълнена с ентусиазъм и куриозни случки. Люцканов разказва, че се е занимавал и с детската програма по време на празниците на изкуствата в Созопол.
"Събирахме децата и опитвахме да събудим тяхното въображение", казва гостът.
По думите на Люцканов хората на "Аполония" са шарени и различни. В началото всеки се е прекланял пред делото на проф. Димо Димов, а днес организацията е в ръцете на Маргарита Димитрова. Люцканов изтъква колко трудоемка е работата по мащабно събитие като "Аполония", което всяка година събира на едно място най-големите имена на българската култура.
Що е то култура и има ли тя почва у нас, е нещо, което не интересува управляващите, заявява с горчивина Люцканов и допълва, че към бъдещето не гледа с оптимистично око. Актьорът подчертава, че усетът за култура се формира още в ранна детска възраст – нещо, в което "Аполония" служи като добър пример.
"Ако у родителите няма интерес едно дете да разшири кръгозора си чрез изкуство, всичко е загубено. Разбира се, има изключения", заявява Люцканов, който е убеден, че всичко е в семейството, в откъсването от майчината гръд и първите години на развитие.
Люцканов дава пример за опияняващия ентусиазъм, който белязва първите години на празниците в Созопол.
"Аполония" е низ от причудливи и луди случки", споделя гостът.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
С изложба на оригинални артефакти замъците Пелеш и Бран ще гостуват преди Великден в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик, съобщава в "Артефир" директорът на културния институт Жени Михайлова. Презентацията от Пелеш е през месец май в архитектурно-парковия комплекс, подробностите ще станат ясни съвсем скоро, след подписването на споразумение между българските..
Какви са заплахите за Черно море и как заедно можем да го опазим – това ще разберем, ако гледаме документалния филм "Аз, морето – живот в мълчание" – копродукция на "Грийнпийс" - България, Crystal Frame и Four Elements! След две успешни прожекции в края на 2024 г. първата прожекция е на 15 януари от 18.00 часа в кино "Одеон" в София...
80 години след смъртта на големия български поет и ерудит Теодор Траянов, смятан за основоположник на българския символизъм, си спомняме за него със запис от Архивния фонд на БНР . Чуваме гласа на Иван Теофилов , поет, преводач и съставител на поетичния сборник "Антология на българския символизъм", който говори през 2002 година за талантливия..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в..
Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска. Премиерното изпълнение..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg