"Изкуството е както индивидуално, така и групово занимание, което дава на всеки един плюс към неговото развитие и възпитание. Рисуването е най-хубавото в моя живот, безценно е, то за мен дори е лечение.
В живота си съм се занимавала с различни дейности. Преди време преподавах рисуване на деца от 3 до 12 години. Всички деца, може доучилищна възраст, имат едно прекрасно въображение и по невероятен начин пресъздават всичко", споделя в предаването "Следобед за любопитните" художничката Галя Чунтова. Да рисуваш е труден процес, според нея, а след това и реализацията ти като творец в България не е лесна.
"Работата ми като художник, винаги ми се е отблагодарявала, не само финансово, а и чисто човешки. Първоначално изработвах картини върху плат, по-късно започнах да ги изработвам на хартия и така от години се занимавам със селиграфия.
Честно казано, не знам дали изкуственият интелект би изместил художника. Може би в едни далечни години, когато технологиите напреднат, може и да го измести.
Но не си представям как без онова различното, индивидуалното, човешкото ще се развива тази дейност, тъй като, според мен, изкуственият интелект е резултат от много индивиди и не мога да си представя как ще бъде изместен обикновеният човек - творец", категорична е художничката.
Всеки художник, според нея, рисува себе си. Изкуството и рисуването са помощ и лечение за всеки, уверена е Галя Чунтова.
Галя Чунтова завършва Средно специално художествено училище за приложни изкуства "Свети Лука" - София, специалност Текстил през 1984 г. През 1989 г. завършва Националната художествена академия "Николай Павлович" в София, специалност Текстил, магистър по изкуствата. Има 6 самостоятелни изложби и повече от 25 участия в групови изложби в България и в чужбина.
Галина Чунтова е член на Съюза на българските художници - секция Текстил. В периода 2001 - 2011 г. работи като сътрудник на списание за интериор и дизайн "Идеален дом" със своя рубрика и участие в стайлинга на рубриката "Тема" и като декоратор към списание "Декор" – издание на "Идеален дом". Нейни произведения в областта на интериорния дизайн, както и художествени произведения от текстилни материали и живописни творби, са притежание на много частни лица от България, Белгия, Италия, Гърция, САЩ. Живее и работи в София.
Снимки – личен архив
Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", 'Дъвка за балончета"..
Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg