"Изкуството е както индивидуално, така и групово занимание, което дава на всеки един плюс към неговото развитие и възпитание. Рисуването е най-хубавото в моя живот, безценно е, то за мен дори е лечение.
В живота си съм се занимавала с различни дейности. Преди време преподавах рисуване на деца от 3 до 12 години. Всички деца, може доучилищна възраст, имат едно прекрасно въображение и по невероятен начин пресъздават всичко", споделя в предаването "Следобед за любопитните" художничката Галя Чунтова. Да рисуваш е труден процес, според нея, а след това и реализацията ти като творец в България не е лесна.
"Работата ми като художник, винаги ми се е отблагодарявала, не само финансово, а и чисто човешки. Първоначално изработвах картини върху плат, по-късно започнах да ги изработвам на хартия и така от години се занимавам със селиграфия.
Честно казано, не знам дали изкуственият интелект би изместил художника. Може би в едни далечни години, когато технологиите напреднат, може и да го измести.
Но не си представям как без онова различното, индивидуалното, човешкото ще се развива тази дейност, тъй като, според мен, изкуственият интелект е резултат от много индивиди и не мога да си представя как ще бъде изместен обикновеният човек - творец", категорична е художничката.
Всеки художник, според нея, рисува себе си. Изкуството и рисуването са помощ и лечение за всеки, уверена е Галя Чунтова.
Галя Чунтова завършва Средно специално художествено училище за приложни изкуства "Свети Лука" - София, специалност Текстил през 1984 г. През 1989 г. завършва Националната художествена академия "Николай Павлович" в София, специалност Текстил, магистър по изкуствата. Има 6 самостоятелни изложби и повече от 25 участия в групови изложби в България и в чужбина.
Галина Чунтова е член на Съюза на българските художници - секция Текстил. В периода 2001 - 2011 г. работи като сътрудник на списание за интериор и дизайн "Идеален дом" със своя рубрика и участие в стайлинга на рубриката "Тема" и като декоратор към списание "Декор" – издание на "Идеален дом". Нейни произведения в областта на интериорния дизайн, както и художествени произведения от текстилни материали и живописни творби, са притежание на много частни лица от България, Белгия, Италия, Гърция, САЩ. Живее и работи в София.
Снимки – личен архив
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда на преден план телесните преживявания и спомени и опровергава тезата, че те могат да бъдат преодолени само по интелектуален път. В най-новата си книга "Автобиография на травмата" той за първи път..
"Там, под стария храм" е най-новият роман на Слава Славчева, издаден като електронна книга. В него отново пътуваме назад във времето между действителни събития и художествена измислица, въвличаща читателя в разследвания на международни екипи, свързани с нелегалния трафик на ценни тракийски произведения на изкуството. Слава Славчева е по..
В навечерието на 16-ата годишнина от първото издание на фестивала "Аларма Пънк Джаз" в "Нашият ден" се срещаме с Цветан Цветанов в един разговор за "различната" музика и нейната публика. На фона на музикалната пиеса "Отвъд картите на езика" отправяме покана към слушателите за концерта на авангардния джаз квартет от Македония TAXI CONSILIUM –..
На 8 май 2025 г. от 17:30 ч. във филиала на Художествена галерия "Кракра" в град Перник ще се състои официалното откриване на Форум на концептуалното изкуство . Събитието представлява мащабна експозиция, посветена на работата на мултижанровия артист-концептуалист Поло Оконе, съпроводена от поредица от пърформанси, интерактивни лекции и други съвременни..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография в чист вид, по думите на Михаил Белчев. Написана е в съавторство с Албена Атанасова и е побрала в 336 страници вдъхновяващите истории на своя главен герой – от дните му в хор "Бодра смяна“ и..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg