Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската телеграфна агенция е носител на наградата "Аполон Токсофорос"

Директорът на Фондация "Аполония" Маргарита Димитрова, проф. Димо Димов, генералният директор на БТА Кирил Вълчев и кметът на Община Созопол Тихомир Янакиев (от ляво надясно)
Снимка: БТА

Българска телеграфна агенция (БТА) е носител на наградата "Аполон Токсофорос" на Фондация "Аполония". Статуетката връчи изпълнителният директор на Фондация "Аполония" Маргарита Димитрова на генералния директор на БТА Кирил Вълчев по време на официалното откриване на Празниците на изкуствата "Аполония" 2024. 

Ето какво сподели в "Артефир" директорът на БТА Кирил Вълчев за наградата "Аполон Токсофорос":

"Това безспорно е огромно признание за БТА – за 40-годишните усилия по време на цялото съществуване на "Аполония" да бъдат популяризирани Празниците на изкуствата – в България и в чужбина. Това е признание за българските медии изобщо – за тези медии, които популяризират героите на тези празници. Българското национално радио, програма "Христо Ботев" и разбира се, предаването "Артефир" – също са пример за такова усилие. Такъв тип признания ние трябва да споделяме всички помежду си. 

Историята на БТА с "Аполония" започва от първия ѝ ден. Панайот Денев и Асен Агов – тогава репортери в БТА – идват на "Аполония" да отразяват за БТА, но помагат и на фестивала. Тогава на хартия се правят бюлетини, които разказват какво се случва на фестивала всеки ден. И това се превръща в дългогодишна традиция.

Аполон Токсофорос е носител на лъка, не се виждат добре стрелите – да приемем, че стрелите са изпратени... За първи път печели наградата държавна институция, в която работят 300 души, но много повече са се докосвали до "Аполония" през годините. И ако досега наградата е печелена от тези, които носят лъка на изкуствата, таланта, вдъхновението, сега спечелиха наградата тези, които пращат стрели." 

Чуйте целия разговор с директора на БТА Кирил Вълчев от звуковия файл.

Снимка – кореспондент на БТА в Бургас Христо Стефанов 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15