Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската телеграфна агенция е носител на наградата "Аполон Токсофорос"

Директорът на Фондация "Аполония" Маргарита Димитрова, проф. Димо Димов, генералният директор на БТА Кирил Вълчев и кметът на Община Созопол Тихомир Янакиев (от ляво надясно)
Снимка: БТА

Българска телеграфна агенция (БТА) е носител на наградата "Аполон Токсофорос" на Фондация "Аполония". Статуетката връчи изпълнителният директор на Фондация "Аполония" Маргарита Димитрова на генералния директор на БТА Кирил Вълчев по време на официалното откриване на Празниците на изкуствата "Аполония" 2024. 

Ето какво сподели в "Артефир" директорът на БТА Кирил Вълчев за наградата "Аполон Токсофорос":

"Това безспорно е огромно признание за БТА – за 40-годишните усилия по време на цялото съществуване на "Аполония" да бъдат популяризирани Празниците на изкуствата – в България и в чужбина. Това е признание за българските медии изобщо – за тези медии, които популяризират героите на тези празници. Българското национално радио, програма "Христо Ботев" и разбира се, предаването "Артефир" – също са пример за такова усилие. Такъв тип признания ние трябва да споделяме всички помежду си. 

Историята на БТА с "Аполония" започва от първия ѝ ден. Панайот Денев и Асен Агов – тогава репортери в БТА – идват на "Аполония" да отразяват за БТА, но помагат и на фестивала. Тогава на хартия се правят бюлетини, които разказват какво се случва на фестивала всеки ден. И това се превръща в дългогодишна традиция.

Аполон Токсофорос е носител на лъка, не се виждат добре стрелите – да приемем, че стрелите са изпратени... За първи път печели наградата държавна институция, в която работят 300 души, но много повече са се докосвали до "Аполония" през годините. И ако досега наградата е печелена от тези, които носят лъка на изкуствата, таланта, вдъхновението, сега спечелиха наградата тези, които пращат стрели." 

Чуйте целия разговор с директора на БТА Кирил Вълчев от звуковия файл.

Снимка – кореспондент на БТА в Бургас Христо Стефанов 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пясъчни приказни герои

Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..

публикувано на 05.07.25 в 17:06

Тройният възел: Толстой – Чехов – Горки

На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването". Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..

публикувано на 05.07.25 в 13:20

"Хеда Габлер" и София

Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..

публикувано на 05.07.25 в 12:10

Духът на акварела в България

Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела"  по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" .  От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития.   По думите на Тодорова в последните години..

публикувано на 05.07.25 в 08:45
Йорданка Стефанова

"Хамлет" в "Хумор и сатира" с ярък актьорски състав

В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването.  А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..

публикувано на 04.07.25 в 16:45