Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

135 години от смъртта на Захари Стоянов

Захари Стоянов (1850-1889)
Снимка: Уикипедия

На 2 септември се навършват 135 години от смъртта на Захари Стоянов, революционер, политик, журналист и писател. Джендо Стоянов Джедев е роден през 1850 г. в семейството на овчар от сливенското село Медвен. Стоянов завършва църковно и класно училище в родното си място, а поривът към просвета го отвежда във Варна и в Русе.

Захари Стоянов е част от Хвърковатата чета на Георги Бенковски. Освен участник в Априлското въстание, той е и негов историограф. Най-ярък пример в литературното му дело е книгата "Записки по българските въстания", но Стоянов пише биографиите на Ботев и Левски, както и свидетелства за Хаджи Димитър и Стефан Караджа, които разширяват идейно и тематично българската революционна история. Втори върхов момент в битието на Стоянов е неговият принос за осъществяването на съединението на Княжество България с Източна Румелия.

В "Нашият ден" отбелязваме годишнината от смъртта на Захари Стоянов със записи от Златния фонд на БНР. Слушаме думите на литературния критик Ефрем Каранфилов, който очертава портрет на българския революционер. Припомняме и интервю от 3 март 2003 г. с проф. Симеон Янев, който определя "Записки по българските въстания" като "най-необичайната книга в българската литература".  

В ефира на предаването се включва д-р Искрен Великов, уредник в къща-музей "Захари Стоянов" в Русе, за да разшири разказа за колоритната и разнообразна личност на революционера.

По думите на д-р Великов Стоянов обединява и епичното, и книжовното в темата за българското революционно движение.

Захари Стоянов пристига в Русе с намерението да учи, но тъй като не успява да се запише в държавното училище, заработва като абаджия. Започва да посещава читалището "Зора", което в този момент укрива дейността на Революционния комитет в Русе – така Стоянов става част от организацията, разказва д-р Великов.

Музейният уредник запознава слушателите с един любопитен момент от литературната дейност на Захари Стоянов, който се оказва съдбовен за неговото участие в Съединението. След като княз Александър отменя през 1881 година новата Българска конституция, Стоянов пише произведението "Искендер бей", в което осмива княза. В резултат на тази книга той е принуден да напусне княжеството и заминава за Източна Румелия.

В днешния ден да си спомним за цялата плеяда от национални герои, призовава д-р Великов.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов гастрол за Катя Петрова и котараците на Столичния куклен театър в Япония

Българо-японският куклен спектакъл "История за чайка и банда котараци" на Катя Петрова е поканен за ново турне в няколко японски града през лятото. Това е третото гостуване на спектакъла, който дълги години се игра на сцената на Столичния куклен театър. Поканата за предстоящото турне дойде поради големия интерес от страна на японската публика към..

публикувано на 25.05.25 в 09:45

Годишното общо събрание на CISAC

За пръв път в България се провежда годишното общо събрание на CISAC – най-значимият глобален форум в света на авторските права. Негов домакин е сдружението на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", член на Конфедерацията от 1993 г. Форума събира творци, ръководители на дружества за колективно..

публикувано на 25.05.25 в 09:15
Зорница Христова, Лора Ненковска, Ива Колева, Силвия Чолева

Денят на буквите и хората, които всеки ден работят с тях

Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..

обновено на 24.05.25 в 17:57

Мислим ли какво мислим?

"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..

публикувано на 24.05.25 в 13:05

Честит 24 май!

Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София – с Христина Иванова, Радио Пловдив –..

публикувано на 24.05.25 в 11:38