Диалозите с Михаил Неделчев на "Аполония" 2024 - така беше озаглавена вечерта-разговор с литературния историк, критик и публицист в Художествената галерия на Созопол. Бяха представени "Биографичните сюжети на литературния историк" на Елка Трайкова и "Разговори с Михаил Неделчев" на Пламен Дойнов – две книги, в които проф. Неделчев е главен герой. За тях говориха Пламен Дойнов, Елка Трайкова, Кирил Топалов и Веселин Методиев.
В предговора се към "Биографичните сюжети на литературния историк" Елка Трайкова пише: "Анкета прави опит да проследи житейския и творчески път на проф. Михаил Неделчев като поставя акцент върху родовата памет, приносите му към изследване и концептуализиране на българската литературна история, активното му участие в политическите процеси след 1989 г. Многопосочните разкази, които се разгръщат, надграждат и сблъскват, безспорно могат да бъдат допълнени с още събития, факти и личности и това ще ги направи документално по-плътни и по-колоритни. Книгата обаче си постави за цел да събере сюжети, белязали знакови етапи в многолетния, богат и сложен път през годините на М. Неделчев. Те не предполагат нито мемоарна равносметка, нито компесаторно наваксване на пропуснатите възможности, а се опитват да споят автобиографичното и литературноисторическото– характерни за неговия житейски и творчески портрет."
Ето какво четем в анотацията за "Разговори с Михаил Неделчев" на Пламен Дойнов: "Книгата събира разговори, водени от зимата на 2022 г. до лятото на 2023 г. Това са свободни литературоведски диалози, колегиално-приятелски събеседвания по проблеми от близкото литературно минало, в което Михаил Неделчев играе открояващо се значима роля. В тях ефектните концептуални формули се сплитат с цветни биографични и битови подробности, обогатяващи същностното разбиране на времена и личности, на професионални проблеми и културни герои. Словото на Михаил Неделчев, като всяко проникновено действено слово, разкрива тайни, но и прави неща. Разбира се, в основата остава магнетизмът на говоренето – удоволственото съпреживяване на разказа за миналото, интензивно споделено и лично осмислено. От една страна, става дума за опита за публично осъществяване на един алтернативен литератор в годините на комунистическия режим, а от друга – за поредицата от волеви и случайни избори, чрез които една личност отстоява автономността на заниманията с литература във всички времена."
Чуйте Пламен Дойнов и Михаил Неделчев:
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..
Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg