Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тази вечер "Аполония" почита Алек Попов

Деляна Манева: Ако искаме да бъде жив, това ще бъде чрез думите му

Алек Попов
Снимка: ИК "Сиела"

Тази вечер (5 септември) в рамките на литературната програма на "Аполония" ще бъде почетен непрежалимият Алек Попов – писател, драматург, сценарист, директор на дом-музей на детската книга "Ангел Каралийчев", главен редактор на сп. "Родна реч" и човек, дал изключително много на хората около себе си.

За личността, творчеството и неподражаемото светоусещане на Алек Попов в "Нашият ден" говорят Деляна Манева и Александра Попова, съпругата и дъщерята на писателя.

Попов оставя като наследство в българската литература романите "Мисия Лондон", "Сестри Палавееви", "Черната кутия", "Мисия Туран" и редица разкази и драматургични произведения.

"Ако искаме да бъде жив, това ще бъде чрез думите му.", казва Манева, която определя Попов като "лошото дете на българската литература", което обича да пътува, да провокира и знае кога и как да каже нещо.

Александра Попова, споделя че баща ѝ, в своя литературен блясък, е бил една дистанция. "Доста време ми трябваше, докато го разбера като човек и не знам дали изцяло успях.", казва Попова, която усеща липсата му в личен план и чрез отсъствието на специфичния език, който писателят създава в семейството си.

Манева заявява, че към момента работи по осъществяването на някои незавършени филмови проекти по сценарии на Алек Попов. Става въпрос за минисериал по "Сестри Палавееви", екранизация на "Мисия Туран", и късометражен филм по разказа "Пътят на охлюва".

В края на миналата година излезе сборникът "Нови и избрани разкази" на Алек Попов – своеобразен преглед на неговото разнообразно творчество. По думите на Манева предстоят чуждоезични преводи на негови книги.

Попов се е вълнувал от преливането между различните изкуства и медии, което повишава интереса на публиката и към самата литература. За него е бил интересен фактът, че една история се променя в зависимост дали е разказана през литературата, или през киното и телевизията, разказва Манева.  

Тази вечер разговорът за Алек Попов продължава в 18 ч. в Художествената галерия в Созопол. Акцент в събитието ще бъде сборникът "Нови и избрани разкази", а като събеседници ще присъстват Деляна Манева, Светлозар Желев, Димитър Камбуров и Захари Карабашлиев.

Манева завършва разговора с думите: "Едно от най-хубавите неща при Алек е, че книгите му могат да се препрочитат. Тогава откриваш много детайли. Прозата на Алек беше вкусна."

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хорове от цяла България пеят заедно в Стара Загора

На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България . Организатори на събитието са Община Стара Загора и Народно читалище "Родина-1860", което отбелязва 165 години от създаването си. Това е втората по големина обществена институция в страната с..

обновено на 02.05.25 в 09:56

Излезе книга с интервюта на Митко Новков "Младежката лига"

Най-новата книга на Митко Новков се нарича "Младежката лига" и се състои от 25 избрани интервюта. Те са проведени между 2014 и 2023 г. Нарича се така, защото авторът е избрал да разговаря с млади българи, които работят в областта на културата и са избрали да го правят у нас въпреки трудностите. Както пише в анотацията за книгата, "завладяващи..

публикувано на 01.05.25 в 15:43
Ю Хуа

Отзвук от срещата с Ю Хуа в София

Известният китайски писател Ю Хуа беше в България и участва в "Литературни срещи – София". Той е жив класик на китайската литература. Пише романи, разкази, есета. По романа му "Живи", издаден у нас в превод на Стефан Русинов, има филм, спечелил специална награда в Кан. В България излезе и книгата му с есета "Китай в десет думи", която не е..

публикувано на 01.05.25 в 14:35

"Волята на мнозина" – пресечните точки между фентъзи жанра и историческите романи

През април у нас излезе епичният фентъзи роман "Волята на мнозина", първа книга от поредицата "Йерархията", дело на австралийския писател Джеймс Айлингтън. Преводач на изданието е Паулина Мичева. Действието в книгата се развива в Катенската република, измислено общество с прилики със Златния век на Римската империя . В Катен от романа..

публикувано на 01.05.25 в 13:14

Село Чавдар чете: Един месец, посветен на българската литература

В рубриката "Разговорът" на предаването “Нашият ден” разговаряхме с Григор Даулов – кмет на най-малката община в България, Чавдар, за една особено вдъхновяваща инициатива: "Месецът на книгата" . Събитието се провежда ежегодно от 2019 г. насам – от 23 април до 24 май – и превръща селото в притегателен център за любителите на литературата. "Културата е..

обновено на 01.05.25 в 12:15