Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крикор Асланян: Поднасянето на чай в Мароко е ритуал

"Оказа се, че имам феноменална памет. Няма една дума, която да е преписана отнякъде. Всичко, което споделям, е по памет. Събития, имена, дори дати, помня", казва гостът в "Покана за пътуване" Крикор Асланян. Подчертавам го, защото авторът на книгата "Един софийски малчуган разказва" е на 87, а продължава не само да пише, ами и да мечтае за още пътешествия. Той е посетил 35 държави. Завършил е френска филология и външна търговия, в момента живее в Монреал, но пет години е бил учител в Мароко. На френски е преподавал шлосерство, машинно чертане и стругарство.

Поканих го да разкаже за северноафриканската държава като човек, който е живял в столицата Рабат, обаче е избродил страната надлъж и шир, извън традиционно туристическите Казабланка, Фес и Маракеш.

Той разкрива тайната в приготовлението на мароканския черен чай със стрък жива мента в него, чиито ритуал на поднасяне е истинска атракция. Умелият сервитьор поставя чашата на масата и от поне метър и половина височина безпогрешно я улучва със струйката от чайника. Всички се втурват да го снимат, а той горделиво се усмихва. На друг – ритуал, този на мароканския тънък пазарлък Крикор Асланян също ще ни обучи.

Мекият климат през зимата (температурата по обяд през януари е около 20.5°C) и безкрайната плажна ивица са превърнали Агадир в любима дестинация за слънчева почивка през студения сезон. Градът е разположен на брега на Атлантическия океан, близо до подножието на Атласките планини. Той е модерен, забързан и благодарение на високите сгради, широки пътища, модерни хотели и кафенета в европейски стил. А храната с пресни морски дарове е феноменална, но моят гост Крикор Асланян, който е живял в Мароко предпочита да кривне от утъпкания от туристи път към безлюден плаж и ботаническа джунгла.

Мислех, че градините Мажорел, създадени в Маракеш от Ив Сен Лоран са най-красивите в Мароко, но г-н Асланян ме опроверга и породи у мен желание да видя на живо Жарден екзотик в Агадир.


Авторът на книгата за стара София "Един софийски малчуган разказва" обеща отново да гостува в "Покана за пътуване", защото е посетил Каньонът на антилопата в САЩ, а това е място, което трудно може да се опише с думи.

Снимки: личен архив на Крикор Асланян
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51