Държавна агенция архиви откри новия уебсайт "Съветската окупация в България, 1944 – 1947 г.", който е част от тематичната дигитална колекция "Архивите говорят". За първи път публично е споделен пълният списък на жертвите на Червената армия в България от посочения период. Дигитализирани са множество архивни документи и изображения, които говорят за историята на съветската окупация у нас.
Фондация "Софийска платформа" организира обучение за учители в град Белене. Инициативата цели да предаде методика за преподаване на поляризиращи теми, свързани с историята на българския комунизъм. В "Нашият ден" разговаряме със зам.-директора на фондацията Борислав Димитров.
По думите на Димитров "Софийска платформа" вече 10 години развива своята дейност, свързана с подпомагане на учители и ученици в сферите на гражданското образование и историята на близкото минало и комунистическия режим. Фокусът е върху методиката на преподаване и умението за провеждане на дискусии на противоречиви теми с ученици. Обученията за учители се провеждат от изтъкнати специалисти в областта на историята и педагогическата методика, изтъква Димитров.
Темата за комунизма в България е сложна поради пропагандната реторика и носталгичното отношение на част от обществото, смята Димитров. Само в лагера "Белене" са били въдворени над 15 000 души, а общият брой на политическите затворници в страната е бил много по-голям. Въпреки това темата не е силно застъпена в часовете по история.
По думите на Димитров за учителите е трудно да преподават тази страница от българската история по ред причини – напрежение в работните екипи, натиск от страна на родителите, геополитическа реалност, "лов на вещици", подстрекаван от партия "Възраждане" и т.н.
Димитров споделя убеждението, че училището е място за дискутиране на сложни теми. В противен случай разговорът с младите бива оставен в ръцете на "Тик-ток" и другите социални мрежи.
Лагерът "Белене" вече е част от списъка с дестинации на МОН, до които учителите могат организирано да водят ученици за посещение. Учениците, по думите на Димитров, трябва да знаят историята на най-големия комунистически трудов лагер в България и да оценяват факта, че живеят в едно много по-свободно време.
Според госта фокусирането върху националните герои от възрожденската епоха не е достатъчно за изграждане на добър пример у новото поколение. Едни възможни съвременни герои са именно тези, които с ясното съзнание, че ще бъдат тормозени физически и психически, имат куража да се опълчат на системата, по думите на Димитров.
Повече за сроковете за кандидатстване и датите на провеждане на обучението можете да намерите тук.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg