Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се преподава "трудната" история?

Фондация "Софийска платформа" обучава учители в Белене

Снимка: budnaera.com

Държавна агенция архиви откри новия уебсайт "Съветската окупация в България, 1944 – 1947 г.", който е част от тематичната дигитална колекция "Архивите говорят". За първи път публично е споделен пълният списък на жертвите на Червената армия в България от посочения период. Дигитализирани са множество архивни документи и изображения, които говорят за историята на съветската окупация у нас.

Фондация "Софийска платформа" организира обучение за учители в град Белене. Инициативата цели да предаде методика за преподаване на поляризиращи теми, свързани с историята на българския комунизъм. В "Нашият ден" разговаряме със зам.-директора на фондацията Борислав Димитров.

По думите на Димитров "Софийска платформа" вече 10 години развива своята дейност, свързана с подпомагане на учители и ученици в сферите на гражданското образование и историята на близкото минало и комунистическия режим. Фокусът е върху методиката на преподаване и умението за провеждане на дискусии на противоречиви теми с ученици. Обученията за учители се провеждат от изтъкнати специалисти в областта на историята и педагогическата методика, изтъква Димитров.

Темата за комунизма в България е сложна поради пропагандната реторика и носталгичното отношение на част от обществото, смята Димитров. Само в лагера "Белене" са били въдворени над 15 000 души, а общият брой на политическите затворници в страната е бил много по-голям. Въпреки това темата не е силно застъпена в часовете по история.

По думите на Димитров за учителите е трудно да преподават тази страница от българската история по ред причини – напрежение в работните екипи, натиск от страна на родителите, геополитическа реалност, "лов на вещици", подстрекаван от партия "Възраждане" и т.н.

Димитров споделя убеждението, че училището е място за дискутиране на сложни теми. В противен случай разговорът с младите бива оставен в ръцете на "Тик-ток" и другите социални мрежи.

Лагерът "Белене" вече е част от списъка с дестинации на МОН, до които учителите могат организирано да водят ученици за посещение. Учениците, по думите на Димитров, трябва да знаят историята на най-големия комунистически трудов лагер в България и да оценяват факта, че живеят в едно много по-свободно време.

Според госта фокусирането върху националните герои от възрожденската епоха не е достатъчно за изграждане на добър пример у новото поколение.  Едни възможни съвременни герои са именно тези, които с ясното съзнание, че ще бъдат тормозени физически и психически, имат куража да се опълчат на системата, по думите на Димитров.

Повече за сроковете за кандидатстване и датите на провеждане на обучението можете да намерите тук.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

9600 безвъзмездни книги: Подкрепа за децата, бягащи от войната

9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..

обновено на 29.11.24 в 10:29

Енеаграма: Колко са поведенческите модели?

Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..

обновено на 29.11.24 в 09:37

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12