София е домакин на първия за България професионален уъркшоп по фламенко. Ръководител на уъркшопа е испанският хореограф, танцьор и преподавател Хуан Карлос Отеро. В продължение на пет дни той работи интензивно с двайсет и двама български актьори, хореографи и танцьори, за да ги въведе в изкуството на огнения танц, популярен в целия свят.
Карлос Отеро има над двайсетгодишна творческа биография. Има опит в много форми на фламенко, но е специализиран в "таблао", или така нареченото "чисто фламенко", което е силно импровизационно.
Роден е в Лондон, но семейството му произхожда от Галиция, Испания. Бил е шест години артистичен посланик към Royal Opera House в Лондон. Води обучения по фламенко танц в различни международни платформи, включително към City Academy London, а спектаклите му са носители на множество награди.
Години наред е работил и като доброволец в програмата "Артисти за деца", която Елена Панайотова създава и ръководи в продължение на 15 години. В програмата участват деца и младежи в неравностойно положение от домове в цяла България.
Входът за представлението е свободен.
Часове преди финалното представяне, в "Артефир" гостуваха Хуан Карлос Отеро, актрисата Параскева Джукелова, която е сред участниците в уъркшопа, и режисьорката Елена Панайотова, председател на фондация "Ден Гри", по чиято покана господин Отеро пристигна в София.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Едно голямо интервю с двама главни герои – Джуди Денч и Шекспир – това е книгата "Шекспир – мъжът, който плаща наема". В нея са публикувани разговорите ѝ с актьора и режисьор Брендан О’Хей, приятел на Джуди Денч. Макар да не е предполагал, че от тях ще стане книга, в крайна сметка тя се е получила интересна, познавателна и на места много забавна..
Въпреки че възприемам създаването на изкуство като интимен акт между човека и материала, то по своята същност остава дълбоко насочено към общността. В тези моменти материята се преобразява в артефакти, неразривно свързани с преживяванията на другите — с тяхната способност да обогатяват живота, да пораждат връзки и да изграждат отношения с артисти по..
На 12 юли 2025 г. (събота) на плаж "Двореца" сред вълшебната атмосфера на "Двореца" – в миналото място за отдих на румънската кралица Мария, Балчик ще бъде домакин на деветото издание на детския фестивал "Пясъчни творения", съобщи в "Артефир" неговият създател и организатор Мартин Кръстев. Участниците ще имат на разположение час да сътворят..
За шести път през лятото в двора на Гьоте-институт, България, се прожектират документални филми от Германия. Тазгодишната програма "Съвременно германско документално кино под открито небе" се открива днес (10 юли) с "Наследството на Пандора" на режисьорката Ангела Кристлийб. Филмът е от 2024 година и разказва за един от гигантите на европейското кино..
"Родопи филм фест" започва днес от 19 ч. в Смолян поред Регионалната библиотека "Николай Вранчев". Акцентите от фестивалната програма в "Нашият ден“ представя програматорът Илияна Перянова . "Родопи филм фест" съживява традицията на едно от най-емблематичните в миналото филмови събития у нас – форума "Преглед на творчеството на младите..
Иво Орешков е фотограф по професия и вярващ човек по душа. След 8 години в ада на наркотиците успява да се измъкне, и вече 26 години е чист. За това време..
"Родих се в Сопот на 1850 година. Свърших трикласното училище там; следвах на 1867 година в четвърти клас на Пловдивската гимназия... Записах стихове –..
В “Нашият ден“ представяме филм "Българите от Маутхаузен" с автори Андрея Тодорова, Кристина Каньова, Калоян Колев, ученици в Националната професионална..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg