Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неда Узунколева и Або Славчев:

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

Або Славчев и Неда Узунколева
Снимка: ФС Неда Узунколева

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева, автор на романа "Днес не ми се излиза", носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев, писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век.

Славчев в автор на книгата "Тука е така", в която описва своето детство през 90-те години. Той е и редакторът на дебютния роман на Узунколева, озаглавен "Днес не ми се излиза".

И за двамата млади автори литературата е път към опознаването, сплав между поколенията, бунт срещу обществените норми.

Узунколева описва тримата герои от своя роман. Те са представители на различни генерации и всеки от тях носи характерен, но непримирим вътрешен глас.

Когато човек е гениален и талантлив, много неща могат да му бъдат простени – това е тема, която вълнува авторката. Узунколева споделя, че писането я кара да се чувства свободна.

Славчев заявява, че редакторската работа по сурови чужди текстове е приятна привилегия. И като автор, и като писател той обича книгите си много, а книгата на Неда му носи специален емоционален заряд. Славчев допълва, че романът "Днес не ми се излиза" вече има и аудиоверсия, прочетена от трима актьори, за да получи всеки от персонажите свой собствен глас.

Авторът обрисува спомен от своето детство и казва: "Да живееш в България през 90-те години е една малка капсула, която е неповторима в историята. Послевкусът от комунизма много трудно се износва."

Например бръснарницата на автогарата в Самоков е времеубежище, заявява Славчев.

Разговорът се пренася върху проблемите на българското образование, което все още е много консервативно. Славчев, който е бил учител в Англия, прави паралел със системата там, която страда от други проблеми, защото се намира в другата крайност.

В ефира на предаването Славчев съобщава, че до края на годината в Ню Йорк ще излезе нов роман, който е написан от него на английски и е посветен именно на английската образователна система.

"Проблемът е, че образованието е много силен инструмент в ръцете на политическите власти, и те го използват като разменна монета.", заявява Славчев и цитира Оскар Уайлд: "Не понасям глупаците, особено онези, които са оглупели в следствие на образованието си."

Узунколева разказва за своята връзка с града и софийските улици, където черпи вдъхновение.

 Чуйте разговора в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05