В епизод 555 "Трамвай по желание" представя на своята публика разноликият театрал Душко Добрев.
Сухата справка показва, че Добрев е завършил театрална режисура в класа на проф. Христо Христов и Апостол Карамитев през 1973г. – последният випуск на незабравимия Чочо. После творческите пътеки го отвеждат в театрите на Шумен, Разград, Търговище, Габрово, Русе, Враца, Перник, Кюстендил, Дупница, софийският Държавен пътуващ театър. В периодът до 2010 г. реализира над 150 постановки.
Междувременно пред приемчивият режисьор влиза в прехода, като създава, заедно с Тодор Анастасов и Невена Мечкарова първата частна театрална школа– Актьорска театрална формация (АТФ1) през 1991г. Някъде по същото време приема и поканата на проф. Георги Иванов да преподава режисура на студентите в специалност "Сценография" в Националната художествена академия в София.
Важна линия в творческите и житейски разбирания на Душко Добрев е и работата с деца. От началото на новото хилядолетие той създава театрална формация "Бременските музиканти" за деца и възрастни. Пише осем пиеси, играни в училища, читалища и театри в България с над 800 представления.
Дали от атмосферата в НХА или по неведом генетичен път, паралелно с театъра режисьорът започва да търси истината в живота и като художник. Между анализа на интелекта и интуицията на душата, той създава великолепни платна с пейзажи, които изразяват и спокойствие, и драматизъм.
И днес Душко Добрев не оставя встрани театралното поприще. В разгара на ковид кризата той, заедно със съпругата си Мария разнасят атмосфера и подаръци в Кюстендил като Дядо Коледа и Снежанка, а приходите от представленията отиват за благотворителност, в помощ на дете с увреден слух.
Разумът или сърцето задвижват този неуморен творчески механизъм, наречен Душко Добрев? И двете, както е при повечето хора на изкуството. И все пак мотото на театрала е: анализът е най-великото чудо, с което Господ ни е дарил.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg