Фотокнигата Carpe Diem, която ще бъде представена на 25 септември от 19 ч. в Дома на архитекта – София, представя епизоди от живота на Рим.
За любовта към Вечния град, рисуването със светлина и работата по книгата в "Нашият ден" разказва фотографката Леда Паташева.
120-те фотографии от улиците на Рим не представят обичайните забележителности, шумните фонтани и площади в града. В работата на Паташева се долавя интимната връзка с големия град, с неговите хора и места. Фотокнигата е пресечна точка между погледа на зрителя и погледа зад обектива.
"Рим освен обич е едно място, от което не спирам да се удивлявам.", казва Паташева, разглеждайки града в исторически и съвременен план.
"Рим е всичко – вечен град, непреходен в своята красота.", допълва фотографката, уловила вкуса на града в своите снимки.
В момента книгата се отпечатва. Изданието ще съдържа един авторски и един критически текст, написан от Тони Николов, споделя Паташева.
На представянето ще присъства и фотографката Лиляна Караджова, която лично е съпреживяла част от кадрите.
Младата цигуларка Елизабет Гекова ще допълни онези моменти, в които думите и образите не стигат, казва Паташева.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..
Търсим положителния образ на България като туристическа дестинация през художествената форма на плаката. Международното триенале на сценичния плакат, съвместно с Министерството на туризма, обяви конкурс за български и чужди художници. В студиото на "Какво се случва" проф. Божидар Йонов и Албена Спасова, създатели на триеналето и преподаватели в..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..
Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..
Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В..
Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg