Равносметката на постиженията и емоциите от Олимпийските и параолимпийските игри в Париж в "Нашият ден" прави спортният журналист Бюлент Мюмюнов, отразявал събитията от френската столица.
Мюмюнов споделя насладата от спортното зрелище и срещата с редица златни атлети, чиито емоции успява да съпреживее на живо. По думите на журналиста светът е станал свидетел на една много нестандартна олимпиада, която е и най-успешната за България през новия век. Българските спортисти успяват да станат шампиони в борбата, вдигането на тежести, художествената гимнастика, бокса и таекуондото.
Мюмюнов е на мнение, че натурализирането на спортисти е световна тенденция, която не бива да събужда негативни реакции сред българското общество. Атлетите мигрират в световен мащаб, тъй като спортът става все по-космополитен, по думите на Мюмюнов, който посочва за пример света на футбола, където мултикултурното и мултинационалното отдавна е на преден план.
Мюмюнов коментира крайните спортни емоции на българите: "Хората в България много обичат спорта, но много рядко виждат успехи. Тогава негативното взима връх. Обичаш нещо, обаче не виждаш то да се развива и идва тежката критика."
В същото време българите се радват безкрайно и искрено на успехите в спорта, допълва журналистът.
Според журналиста държавата трябва да подкрепя повече спортната сфера у нас, но и културата на възприятие следва да се промени. Мюмюнов обръща внимание на враждебната и свръхконкурентна среда в детско-юношеските спортни школи, както и на натиска, който семействата и треньорите оказват върху спортуващите деца.
Стремежът да превърнеш едно дете в шампион може да откаже това дете от спортно развитие, по думите на Мюмюнов, според когото първите години са време за изграждане на любов към спорта и овладяване на техники.
Мюмюнов поставя акцент върху още един проблем в българския спорт – разпределянето на държавни средства. Като пример журналистът посочва стадион "Христо Ботев" в Пловдив, построен с бюджет, който би стигнал за изграждането на два стадиона. В страни като Словения и Словакия стадионите се строят с малко средства, отпуснати от спонсори, а спортът се насърчава по формата на различни инициативи, добавя Мюмюнов.
Спортният журналист споделя още за специфичните емоции от работата на терен по време на най-големите спортни форуми в света. Мюмюнов разказва за някои интересни срещи като тези с Новак Джокович и Снуп Дог в Париж.
В края на разговора Мюмюнов заявява, че работата за него е сбъдната мечта, към която е извървял дълъг път. Гостът споделя желанието си да бъде пример за младите хора, които често питат как се става спортен журналист или коментатор.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Красимир Колев завършва кулинарно училище в Добрич, а след това икономическа специалност във Варна. Страстта да експериментира в кухнята обаче не го напуска през годините. Така се раждат рецептите за хумуси от бял боб, а впоследствие се появяват и авторски рецепти за сладка и разядки. Най-голямото предизвикателство в досега изминатия път се..
Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия – кои са спорните моменти в колективния трудов договор в Lege Artis коментира д-р Валентин Димитров , представител на Асоциацията на университетските болници. Протест ще има, ако шефовете на болници не подпишат колективен трудов договор за отрасъл..
Днес се състоя официално откриване на сектор за кенгуру-грижа към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". В кенгуру-сектора родители на недоносените деца под лекарски и акушерски контрол ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на децата с ниско тегло и/или висок риск. Семействата ще..
Специализанти по медицина и представители на здравните власти поставиха начало на преговорите за решаване на проблемите в сектор здравеопазване – какви са акцентите от първата проведена разказва в Lege Artis Кристиян Райчев , председател на Асоциацията на студентите по медицина в България за София и част от инициативния комитет "Бъдеще в..
Несъгласието за даряване на органи, тъкани и клетки да се изразява в декларация, вместо в здравноосигурителната книжка, предвижда проект за промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за едномесечно обществено обсъждане – коментар в Lege Artis на адвоката по медицинско..
"Ние започнахме да правим тези концерти като отговор на самотата и алиенацията от пандемията и от невъзможността да направим сигурен фестивал през есента."..
Американският актьор режисьор, продуцент и двукратен носител на "Оскар" Том Ханкс, дебютирал като писател със сборника с разкази "Рядък модел", се завръща..
На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg