Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлияна Антонова-Мурата: Японските азбуки са три и се учат от детската градина

4
Юлияна Антонова-Мурата

Малцина са българските автори, постигнали такъв зашеметяващ тираж като Юлияна Антонова-Мурата с четирилогията си за Страната на изгряващото слънце. Защо четирилогия, ще се запитат почитателите ѝ, прочели  "Моши моши, Япония", Уки уки, Япония", "Сан сан, Япония"? Ами понеже неотдавна излезе "Хай хай, Япония", четвъртата част от поредицата с изящни фрази,  звънки сравнения, подобни на японска гравюра словосъчетания, характерни за авторката, която  раздипля уж всекидневни случки от японския живот. А във всяка от тях е закодирано послание за доброта, човечност, съпреживяване. Щастлива съм да се похваля, че съм редактор на последните две книги на Юлияна и щом кацна на родна земя се самопоканих на гости у тях за още любопитни истории за японския дух и характер.
Думите на Юлияна Антонова-Мурата ми припомниха епизод от предишната ѝ книга "Сан-Сан, Япония". Тя се тревожи, че синът ѝ Кейджи може да забрави българския покрай няколкото други езици, които говори. Но когато в разгара на пандемията  се връща у дома с думите, че е първата от семейството, която се е ваксинирала срещу ковид, синът ѝ Кейджи възкликва "Хайдеее, тази поведе хорото" и Юлияна се успокоява за владеенето на майчиния му език.

Припомням, че слушателите на програма "Христо Ботев" на БНР я избраха за Посланик на българската култура по света, заради таланта ѝ да превърне обикновената наглед случка, изненадващата среща, незабележимият детайл в онази песъчинка, която, попаднала в мидата на сърцето ще се превърне в истински бисер за всеки читател.

С Юлияна Антонова-Мурата, авторката на новоизлязлата книга "Хай хай, Япония", която ще ви накара да се замислите, да се усмихнете и да се влюбите... в далечната азиатска страна, навлязохме в дебрите на японските азбуки, които се оказаха три. Заинтригувана съм как невръстните япончета, които започват да ги изучават още от детската градина се справят със сложните букви и йероглифи. Оказва се, че те ходят на училище още от ранна бебешка възраст и така внукът ѝ латентно е усвоил цветовете на дъгата. Година-две по-късно той ги повтаря безпогрешно в детската градина.

От Юлияна Антонова-Мурата, автор на току-що издадената книга "Хай хай, Япония", последна част от четирилогията ѝ за душевността и нравите в азиатска държава, научихме прелюбопитни факти не само за хората, ами и за домашните любимци в Страната на изгряващото слънце.

Внуците Джейми и Джуджу на Юлияна Антонова-МуратаВсеки път когато разговарям с Юлияна Антонова-Мурата научавам нови и нови факти за Япония чрез четирите ѝ книги "Моши моши, Япония", "Уки уки, Япония", "Сан сан, Япония" и последната "Хай хай, Япония". Авторката е завършила Немската гимназия в столицата и германистика и психология в Софийския университет. Била е преподавател в Медицинския университет, а след падането на Берлинската стена започва работа в МВнР. Като дипломат от кариерата и съпруга на японец, тя живее на различни места по света – Германия, Русия, Англия, Китай, които опознава с любопитство и описва с любов. Има три мандата като културно аташе и пълномощен-министър в Токио, където живее със семейството си повече от 23 години. "Историите са моите уроци от Япония - тези на обикновения човек, написани с любов за любов, с много обич и признателност", казва Юлияна Антонова-Мурата. Като голям почитател на всякакви видове животинки, помолих Юли сан да разкаже как  японците почистват след домашните си любимци.

Най-притегателното за читателите в книгите на Юлияна Антонова-Мурата е, че тя никога не поучава, но чрез разказаните от нея случки сами достигаме до желанието за честност, доброта и споделени житейски радости.

Снимки: личен архив на Юлияна Антонова-Мурата
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24

Роберт Леви с нова поетична книга

Роберт Леви, поет, има магистърски степени по Българска филология (1995, СУ "Свети Климент Охридски") и по Културна и социална антропология (1998, СУ "Свети Климент Охридски"). През годините е натрупал богат професионален опит – от строителен работник до сценарист на документални филми, и в момента живее във Франкфурт, Германия, където работи като..

публикувано на 18.09.24 в 15:12

"Хай хай, Япония" с литературно турне в България

Най-новата книга на Юлияна Антонова-Мурата е колекция от кратки разкази послания, дошли от далечна Япония. Те са не просто импресии от екзотична земя, която доскоро бе на практика тера инкогнита за всички българи, а деликатни миниатюри от внимателно подредена изложба, която ни разказва за страна, отдалечена не само географски и исторически, а..

публикувано на 18.09.24 в 13:45

Юбилейна изложба на Валентин Дончевски на "Шипка" 6

Известният в съвременното българско изкуство художник Валентин Дончевски представя в галерията на "Шипка" 6 своята мащабна юбилейна изложба, проследяваща творческите му търсения през последните години. Изложбата, озаглавена "Рефлексии", съдържа близо 300 произведения – на хартия и платно и създава един сложен "сублимат от чувства, реакции,..

публикувано на 18.09.24 в 09:32
От спектакъла „Неведение“

Народният театър очаква "Неведение" за 50-и път

Спокоен, мъдър, казва само толкова – колкото иска, осъзнат и приел себе си, обичащ се. Такъв е човекът на 50, такъв е и моноспектакълът, който се играе за 50-и път. Жив, дишащ с публиката си, с енергия, която те превзема и замисля. Тежи си на мястото и е повече тук и сега от всякога. А мястото е Голямата сцена на Народния театър, моноспектакълът –..

публикувано на 17.09.24 в 10:38