Как различни култури се смесват в търсене на знанието и как каузата за качествено образование в село Осоица обединява учители от целия свят – разговор с българските учители Раул Бумб от Румъния, Ирения Васкес от Хавана, Куба и Жужана Ерен от Унгария. Превежда Елена Дукова, българка, завършила в САЩ, но завърнала се, за да преподава в България.
Раул Бумб споделя, че пътува много из Европа и Южна Америка, за да събира информация за различните методи за по-качествено преподаване.
Ирения Васкес е обичана от децата учителка. В своята родина Васкес е учителка по музика. За първи път идва в България по проект и решава да остане, тъй като създава хубави приятелства, намира много емоционални сходства, открива страхотна музика и се чувства по-добре тук.
Жужана Ерен пристига в страната ни по програма ЕРАЗЪМ и получава предложение за работа в детска градина "Космос". По-късно заминава за Турция, но се връща със семейството си, за да се отдаде на каузата за качествено образование в с. Осоица.
Раул Бумб заявява, че не се съобразява с битуващите все още у нас стереотипи за учителската професия. По думите на учителя най-важно е да обичаш децата, да внимаваш за детайлите и да правиш всичко възможно, за да предадеш знание.
В ефира на предаването прозвучава музика, в изпълнение на ученика Виктор Ничев.
Образователните системи в Куба и в България си приличат, като това, което привлича Ирения Васкес към училище „Космос“ е различния подход към обучението. Освен да учат е много важно децата да познават себе си, да уважават другите и да намериш това, което им харесва.
Елена Дукова излиза от ролята на преводач, за да сподели за своя опит в училището в с. Осоица. Дукова признава, че се е завърнала от САЩ, за да избегне строгата система там и за да се развива по-свободно в България.
В края на разговора четиримата учители отправят своите пожелания за новата учебна година към своите колеги и ученици.
Чуйте разговора в звуковия файл:
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg