Спокоен, мъдър, казва само толкова – колкото иска, осъзнат и приел себе си, обичащ се. Такъв е човекът на 50, такъв е и моноспектакълът, който се играе за 50-и път. Жив, дишащ с публиката си, с енергия, която те превзема и замисля. Тежи си на мястото и е повече тук и сега от всякога. А мястото е Голямата сцена на Народния театър, моноспектакълът – "Неведение". Той обаче те държи напълно във видение за тези "зад завесата". Тези с богатите души, тези от породата на влюбените в театъра. Тези, които му се вричат в любов, и той – колкото и да е всепоглъщащ – им отвръща със същото.
Днес, 17 септември, Народният театър ще отбележи юбилейното представление на авторския моноспектакъл на Албена Ставрева "Неведение" по специален начин. Преживяването ще е различно не самото защото 50-ото представление ще се изиграе на Голяма сцена вместо на сцена "Апостол Карамитев", не само защото ще бъде посветено на всички служители в театъра, които винаги остават "зад завесата", а и защото магията ще навърши уважаемите 50, с което напълно ще затвърди тайнството на театралното изкуство - всичко се случва с пиетет към живота и с любов към неговата чиста, детска и неописуемо любопитна природа.
Написала текста на един дъх и на ръка, напълно готова за срещата си с публиката, въоръжена с актьорския си арсенал от въображение, талант и идеи за интерпретации, Албена Ставрева влиза за 50 пъти в образа на Гичка Кукуто. Застава с буркан сладко и стар куфар в камбанарията на църквата и започва да разказва безумно смешни истории, в които се оглежда абсурдният изгубен свят на едно малко село. Смешни, но и тъжни истории за детинската доверчивост, която не прозира зло, дори когато се изправи лице в лице с него.
Идеята за "Неведение" всъщност се заражда покрай текст, който Албена пише за една бежанка. Докато работи с режисьорката Диана Добрева в "Народът на Вазов", този текст става повод писането на моноспектакъла да започне. Всичко е провокирано от вярата в доброто на Гичка Кукуто. Затова и Албена Ставрева иска нейната история да достигне доколкото се може повече хора. А сега, за 50-ата ѝ поява на сцената, актрисата е дообогатила образи ѝ с няколко много малки, секундни неща, които са специално и само за тази вечер.
За какво разказва "Неведение"? Как Албена Ставрева влиза в ролята на драматург, режисьор, сценограф и единствена актриса в спектакъла? Защо цялата история на Гичка Кукуто е написана на ръка и какво означава думите да са важни, а буквите - живи? Как се предава любовта към театъра и какво повече е нужно от доброта?
За всичко това чуйте от актрисата в звуковия файл.
Консултант на "Неведение" е Явор Гърдев, той е и кръстник на спектакъла. Композитор е Nikos Kypourgos. Музиката е на Юлиан Стоичков и Мира Искърова.
Днес (10 февруари) варненската галерия "Папийон" открива 15-та си Годишна сборна бижутерска изложба под мотото "Полифония" . 47 автори от цялата страна представят до 12 март най-новите си търсения в областта на ювелирното изкуство. Участниците са както утвърдени дизайнери, така и млади творци, които гостуват за пръв път в пространството на..
Младата писателка от Видин, Виктория Топалска , представя новата си книга "По(д)правки" в Монтана . Срещата с авторката е тази вечер в Регионална библиотека "Гео Милев". Сборникът съдържа разкази, вдъхновени от живота. Част от тях са хумористични и разглеждат теми като майчинството, работата и семейните отношения. През 2022 година..
Всеки е слаб пред тази магия. Някои я описват като свобода, други като любов и удоволствие за сетивата, а трети като цялото им същество. Факт е, че тя винаги е била неизменна част от живота на хората, като всичко започва от звука. Звука, който се крие в ежедневието, в заобикалящата ни среда и в природата. От там тръгва всичко. Там ни потапя и..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря книгата "Изгнание и музика" на швейцарския писател, преводач, преподавател в Лозанския университет, философ и културолог Етиен Барилие. Авторът несъмнено е изключително ерудиран, книгата му е..
Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо Мастъроф, Джон Кандър и Фред Еб. Постановката на Ребека Фрекнал в нюйоркския The August Wilson Theatre , трансформиран до неузнаваемост, върви под заглавието "Кабаре в клуба Кит Кат"...
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg