Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народният театър очаква "Неведение" за 50-и път

Албена Ставрева посвещава юбилейното представление на авторския си моноспектакъл на хората зад завесите на театъра

От спектакъла „Неведение“
Снимка: Стефан Н. Щерев

Спокоен, мъдър, казва само толкова – колкото иска, осъзнат и приел себе си, обичащ се. Такъв е човекът на 50, такъв е и моноспектакълът, който се играе за 50-и път. Жив, дишащ с публиката си, с енергия, която те превзема и замисля. Тежи си на мястото и е повече тук и сега от всякога. А мястото е Голямата сцена на Народния театър, моноспектакълът – "Неведение". Той обаче те държи напълно във видение за тези "зад завесата". Тези с богатите души, тези от породата на влюбените в театъра. Тези, които му се вричат в любов, и той – колкото и да е всепоглъщащ – им отвръща със същото.

Днес, 17 септември, Народният театър ще отбележи юбилейното представление на авторския моноспектакъл на Албена Ставрева "Неведение" по специален начин. Преживяването ще е различно не самото защото 50-ото представление ще се изиграе на Голяма сцена вместо на сцена "Апостол Карамитев", не само защото ще бъде посветено на всички служители в театъра, които винаги остават "зад завесата", а и защото магията ще навърши уважаемите 50, с което напълно ще затвърди тайнството на театралното изкуство - всичко се случва с пиетет към живота и с любов към неговата чиста, детска и неописуемо любопитна природа.

Написала текста на един дъх и на ръка, напълно готова за срещата си с публиката, въоръжена с актьорския си арсенал от въображение, талант и идеи за интерпретации, Албена Ставрева влиза за 50 пъти в образа на Гичка Кукуто. Застава с буркан сладко и стар куфар в камбанарията на църквата и започва да разказва безумно смешни истории, в които се оглежда абсурдният изгубен свят на едно малко село. Смешни, но и тъжни истории за детинската доверчивост, която не прозира зло, дори когато се изправи лице в лице с него.

Идеята за "Неведение" всъщност се заражда покрай текст, който Албена пише за една бежанка. Докато работи с режисьорката Диана Добрева в "Народът на Вазов", този текст става повод писането на моноспектакъла да започне. Всичко е провокирано от вярата в доброто на Гичка Кукуто. Затова и Албена Ставрева иска нейната история да достигне доколкото се може повече хора. А сега, за 50-ата ѝ поява на сцената, актрисата е дообогатила образи ѝ с няколко много малки, секундни неща, които са специално и само за тази вечер.


За какво разказва "Неведение"? Как Албена Ставрева влиза в ролята на драматург, режисьор, сценограф и единствена актриса в спектакъла? Защо цялата история на Гичка Кукуто е написана на ръка и какво означава думите да са важни, а буквите - живи? Как се предава любовта към театъра и какво повече е нужно от доброта?

За всичко това чуйте от актрисата в звуковия файл.

Консултант на "Неведение" е Явор Гърдев, той е и кръстник на спектакъла. Композитор е Nikos Kypourgos. Музиката е на Юлиан Стоичков и Мира Искърова.

Снимки: Стефан Н. Щерев
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хайде наново!

В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..

публикувано на 03.01.25 в 18:10
Изложба Last Christmas в галерия ИСИ-София

Last Christmas в ИСИ-София

Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..

публикувано на 03.01.25 в 16:35
 Румена Калчева

Равносметка и перспективи във визуалните изкуства

Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата.  Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства?  Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите?  Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..

публикувано на 03.01.25 в 15:15

Здрава Каменова: За мен е много важно да донеса усмивки, утеха, разтуха и смисъл на хората

В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението  е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..

публикувано на 03.01.25 в 11:35
Радина Димитрова

Радина Димитрова между езиците

Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити.  Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..

публикувано на 03.01.25 в 10:32