На днешния 18 септември в Българския фармацевтичен съюз се проведе пресконференция по повод приетия на първо четене в парламента проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Законопроектът предвижда възможността за продажба на лекарства чрез автомати, което предизвика сериозна реакция от страна на фармацевтичната общност.
Пет организации, представляващи фармацевтите и собствениците на аптеки, изразиха своя протест срещу законопроекта. Според тях държавното финансиране на такива автомати застрашава сигурността на пациентите и драстично променя условията за упражняване на професията на магистър-фармацевта. Основен риск, който организациите поставят, е възможността малките аптеки да бъдат изместени и да изчезнат с въвеждането на автоматите за лекарства.
Фармацевтите предлагат автоматите да предоставят достъп само до лекарства без рецепта и да бъдат разположени в аптечни помещения. Те посочват, че в момента в страната функционират 3266 аптеки, от които 42 са дрогерии, като стандартът е на 3230 души да се пада по една аптека, докато в действителност този стандарт е намален до малко над 2000 души на аптека. В 30 общини няма аптека, а в 246 общини няма денонощни аптеки.
Представителите на организациите припомниха, че от февруари миналата година у нас действа методика за финансиране на аптеки в отдалечени райони, благодарение на която са отворени 9 нови денонощни аптеки, 7 от тях в области, където такива липсват. Според тях, именно това е правилният път за осигуряване на достъп до лекарства за населението.
Протестната готовност на фармацевтите остава, като те настояват за широка дискусия между първо и второ четене на закона с участието на всички заинтересовани страни, за да бъдат оформени текстове, които да гарантират здравето и безопасността на българските пациенти.
Чуйте в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg