Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

Театърът я посвети на загиналата Емилия Ованесян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев.

"Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия.

Това е сюжет, стар като света – красивата грешница и "праведните" селски фарисеи, които, така да се каже, първи вдигат камък да я убият и първи пускат камъка, когато селото си даде сметка, че без Албена не може", сподели преди премиерата Делян Илиев.

В спектакъла участват актьорите Божана Мановска (в ролята на Албена), Асен Левов (Куцар), Борис Хаджийски (Нягул), Преслава Георгиева, Васил Читанов, Димитър Димитров, Искра Йосифова, Мариан Бозуков, Никола Орешков, Боряна Иванова, Миряна Найденова, Стефка Барбудова, Румен Митев.

Костюмите са дело на Елена Иванова и Стефана Илиева, музика – Мира Искърова.


Репетициите на "Албена" започнаха в началото на януари тази година, но скоро след това се наложи промяна в актьорския състав, поради трагичната смърт на актрисата Емилия Ованесян.

"Тя през всичките тези години, които съм бил тука, неизменно е била до мен и в режисьорските, и в актьорските неща и страшно много ми е помагала и се превърна, както за много други хора, в някакъв тип учителска фигура за мен. И тази среща с нея е безценна.

Ние започнахме заедно да репетираме. Случи се това, което се случи, и неминуемо се появи въпросът можем ли въобще да продължим, има ли смисъл. Стиснахме зъби и си казахме, че тя би искала да продължим. Та, разбира се, премиерата на "Албена" е посветена на Емилия Ованесян".

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Публиката в Смолян може да гледа премиерното представление на 20 септември.

Снимки: Родопския драматичен театър
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41