С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев.
"Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия.
Това е сюжет, стар като света – красивата грешница и "праведните" селски фарисеи, които, така да се каже, първи вдигат камък да я убият и първи пускат камъка, когато селото си даде сметка, че без Албена не може", сподели преди премиерата Делян Илиев.
В спектакъла участват актьорите Божана Мановска (в ролята на Албена), Асен Левов (Куцар), Борис Хаджийски (Нягул), Преслава Георгиева, Васил Читанов, Димитър Димитров, Искра Йосифова, Мариан Бозуков, Никола Орешков, Боряна Иванова, Миряна Найденова, Стефка Барбудова, Румен Митев.
Костюмите са дело на Елена Иванова и Стефана Илиева, музика – Мира Искърова.
Репетициите на "Албена" започнаха в началото на януари тази година, но скоро след това се наложи промяна в актьорския състав, поради трагичната смърт на актрисата Емилия Ованесян.
"Тя през всичките тези години, които съм бил тука, неизменно е била до мен и в режисьорските, и в актьорските неща и страшно много ми е помагала и се превърна, както за много други хора, в някакъв тип учителска фигура за мен. И тази среща с нея е безценна.
Ние започнахме заедно да репетираме. Случи се това, което се случи, и неминуемо се появи въпросът можем ли въобще да продължим, има ли смисъл. Стиснахме зъби и си казахме, че тя би искала да продължим. Та, разбира се, премиерата на "Албена" е посветена на Емилия Ованесян".
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Публиката в Смолян може да гледа премиерното представление на 20 септември.
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..
Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..
На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в..
"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..
До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg